Oceńmy sędziego

Minister Sprawiedliwości, Krzysztof Kwiatkowski od kilku miesięcy dąży do uzyskania opinii środowiska sędziowskiego na temat proponowanej przez ministerstwo zmiany w ustawie Prawo o ustroju sądów powszechnych. Jeździ po Polsce, spotyka się z sędziami i pyta.

Równie dobrze można zapytać ucznia, czy to dobrze, że nauczyciele stawiają oceny z klasówki? Każdy z góry zna odpowiedź na takie pytanie. A może się czepiam? W końcu resort sprawiedliwości robipół kroku do przodu. Pół, bo to tylko próba zauważenia problemu bez definiowania najważniejszych jego składników. Lub mydlenie oczu i próba odwrócenia uwagi od czegoś znacznie poważniejszego. Nie chce mi się wierzyć by jakość pracy sędziów oceniana przez sędziów wniosła coś korzystnego do polskiego wymiaru sprawiedliwości i zmieniła podejście sądów do podsądnych. Nie chce mi się również wierzyć, że już sama zmiana w ustawie spowoduje poprawę jakości sądownictwa w Polsce.

Może, gdyby jeszcze poprosić o konsultacje inne, nie tylko sędziowskie, środowisko – prokuratorów, adwokatów, radców prawnych, organizacje pozarządowe, czy zwyczajnie przeprowadzić konsutacje społeczne, wynik mógłby być zgoła inny i chyba bardziej wiarygodny. Na razie na stronie ministerstwa wisi sonda, w której resort pyta: "Czy jesteś za oceną okresową sędziów?". Dziś rano wyniki przedstawiały się następująco:

TAK – 52,61%

NIE – 47,02%

NIE WIEM – 0,37%

Nie ma informacji o tym ile oddano głosów i od jak dawna sąda jest dostępna. Nie będę tego komentować.

Zastanawiam się nad kilkoma rzeczami. Czy sędziowie będą na tyle obiektywni, uczciwi i odważni by bez mrugnięcia okiem poddać się ocenie swojej pracy? Kto miałby ich oceniać? Może będą to robić sami? Co te oceny oznaczać będą dla przeciętnego podsądnego?

Proponuję przyjrzeć się projektowi nowelizacji Prawo o ustroju sądów powszechnych, a później pogadamy 🙂

http://orka.sejm.gov.pl/Druki6ka.nsf/wgdruku/3833

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s