Unicredit sprzedaje Pekao Chińczykom

Nasi korespondenci z Mediolanu od wczoraj żyją tylko informacją o decyzji sprzedaży Pekao do Chin. Transakcja na podreperować zwichnięte finanse Grupy Unicredit i jednocześnie umożliwić Włochom inwestycje w Azji. Decyzja w sprawie odsprzedaży Pekao zapada kilka miesięcy temu i był trzymana w tajemnicy.

Chińczycy wyłożą na zakup Pekao ponad 6 bln jenów. To milowy krok Państwa Środka na drodze do powolnego przejmowania banków w Europie. People’s Bank of China ma w planach kolejne przejęcia. Czy wśród tych planów są inne polskie banki? Wiele wskazuje, że tak. W Mediolanie, w rozmowach korytarzowych, pojawiają się takie nazwy banki jak BZ WBK i BRE Bank. Sprawdziliśmy. Hiszpańska Grupa Santander nie otrzymawszy przy pierwszym podejściu zgody KNF na zakup BZ WBK, rozpoczęła rozmowy z People’s Bank of China. Są już tak zaawansowane, że wkrótce możemy spodziewać się wezwania do sprzedaży. Podobnie BRE Bank, który jest częścią Commerzbanku. Niemcy wdrażając nową strategię również planują skoncentrować się na rynkach azjatyckich. Dlatego prawdopodobieństwo, że w zamian za umożliwienie im działalności na chińskim rynku będą musieli poświęcić BRE Bank.

Te nie potwierdzone jeszcze oficjalnie informacje zdają się mieć bardzo poważne korzenie. Zwłaszcza w odniesieniu do ostnic zmian w zarządach polskich banków Pekao, BZ WBK i BRE Banku. Przypomnijmy, Alicję Kornasiewicz (Pekao) zastąpił wiceprezes People’s Bank of China odpowiedzialny za rynki europejskie, pan Paj-chi-wo. W BZ WBK i BRE Banku nie zasiądą członkowie zarządu największego i jedynie słusznego banku chińskiego, ani nawet jego szeregowi pracownicy. Bankiem Zachodnim pokieruje na prośbę People’s Bank of China pan Jeng-sung-hoj , przedsiębiorca chiński od lat mieszkający w Polsce, natomiast na czele BRE Banku stanie Jet Lee Kwan, aktor i przemysłowiec, jeden z najbogatszych chińczyków mieszkających od lat na zachodzie. Nie jest tajemnicą, że Jet Lee Kwan pracuje również rządu Chin jako szpieg ds. gospodarczych. Był jednym z tych, którzy pracowali przy transakcji zakupu szwedzkiego Volvo.

 

Wygląda na to, że chiński kapitał może zagościć w Polsce na dłużej i przyjdzie nam przestawić się na chińską mentalność, a dla odprężenia zacząć grać w… chińczyka.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s