Mafia finansuje PO?

Wniosek wpłynął do laski marszałkowskiej wczoraj rano. Powodem, dla którego Prawo i Sprawiedliwość domaga się zbadania źródeł finansowania Platformy Obywatelskiej mają być nieformalne związki jednego z założycieli PO, Mirosława Drzewieckiego z „grupą przestępczą o charakterze zbrojnym, tzw. mafią pruszkowską”. Komisja, która miałaby liczyć 8 członków, powinna – zdaniem PiS – złożyć sprawozdanie z prac do końca września.

 

Skąd ten pomysł? W maju, w wywiadzie dla tygodnika „Uważam Rze”, Mariusz Kaminski, były szef CBA, powiedział m.in., że Piotr K. pseudonim Broda złożył dwa lata temu zeznania obciążające Mirosława Drzewieckiego. Ten był wówczas ministrem sportu. Z zeznań miało wynikać, że Drzewiecki „utrzymywał przestępcze kontakty z gangsterami z grupy pruszkowskiej” – powiedział Kamiński.

– Sprawa dotyczyła jego zaangażowania w proces legalizowania pieniędzy mafii, czyli prania brudnych pieniędzy. Z informacji tych wynikało również, że część tych środków przeznaczono na nielegalne finansowanie PO – dodał były szef CBA.

 

Słowom Kamińskiego zaprzecza rzecznik prokuratora generalnego Mateusz Martyniuk. Jego zdaniem w zeznaniach Piotra K., ps. Broda, świadka koronnego, w żadnym miejscu nie pojawia się informacja o rzekomym finansowaniu PO z nielegalnych źródeł.

 

PiS wnioskuje, by zadaniem komisji było zbadanie czy i w jakim zakresie współzałożyciel i skarbnik Platformy – Mirosław Drzewiecki – pozyskiwał dla PO środki z nielegalnych źródeł? Komisja miałaby również sprawdzić czy i w jakim zakresie Drzewiecki uczestniczył w praniu pieniędzy należących do zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym? To jednak nie koniec. PiS domaga się również by komisja prześwietliła popod kątem dochowania procedur prawnych w związku z finansowaniem stowarzyszenia i partii, a także legalność działania organów ścigania i prokuratury w trakcie wyjaśniania sprawy prania pieniędzy i nielegalnego finansowania Platformy Obywatelskiej.

 

Platformie przydałaby się taka odświeżająca kontrola, ale czy komisja zostanie powołana? Biorąc pod uwagę, że marszałek sejmu jest jednym z czołowych polityków PO, a posłowie PSL, SLD i PJN (bo, że Platforma jest przeciwna to oczywiste) są co najmniej sceptyczni wobec tego pomysłu, szanse są marne. Prosta arytmetyka sejmowa uwalić może – i pewnie tak będzie – mający ogromne znaczenie dla Polski wniosek. Co ciekawe, taką właśnie komisję chciałby powołać w następnej kadencji sejmu… Sojusz Lewicy Demokratycznej. Straszak? Czy może próba ugrania czegoś od Platformy przed wyborami?

 

– Sprawy, które mają tak bulwersujący charakter, a dotyczą partii rządzącej dziś Polską, powinny być wyjaśnione – mówił wczoraj podczas konferencji prasowej szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Dodał również, że to właśnie Sejm jest najwłaściwszym miejscem do wyjaśnienia tej sprawy, ale szefem komisji nie może być polityk PO.

 

Źródło: PAP

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s