Każdemu wolno migać!

Projekt ustawy opracował specjalnie w tym celu powołany zespół konsultacyjny przy Biurze Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych. Przedstawiciele osób niesłyszących zgłaszali wprawdzie swoje uwagi i zastrzeżenia, niestety w większości ich uwagi nie zostały uwzględnione. Jedynym efektem tych konsultacji było wprowadzenie w projekcie Założeń do ustawy korekty definicji Polskiego Języka Migowego. Reszta pozostała bez zmian.

 

Daniel Kowalski uważa, że ustawa ta nie spełnia oczekiwań środowiska osób niesłyszących i wymaga dogłębnej analizy, a także dalszego dopracowania. Niesłyszących niepokoi fakt, że z ustawy wykluczone zostały trzy obszary: edukacja, wymiar sprawiedliwości oraz status tłumacza języka migowego. Kuriozalne jest również, że język migowy nie jest nauczany – jako obowiązkowy – w szkołach medycznych i akademiach medycznych.

 

Społeczność osób głuchych i niedosłyszących liczy sobie aż ok. 900 tys. osób w całym kraju.

– Od wielu lat żyjemy na marginesie społeczeństwa – wyjaśnia Daniel Kowalski. – Nie dostrzega się cierpienia, którego doświadczamy na co dzień. Mamy ograniczony dostęp do tłumaczeń na język migowy. Ułomności systemu tłumaczy się brakiem środków finansowych. Niezrozumiały jest dla nas fakt, czemu pieniądze są oszczędzane w pierwszej kolejności na niepełnosprawnych. Problem przybiera skalę globalną – chociażby na rynku pracy. Głusi uważani są za niezdolnych do konkurowania z osobami w pełni sprawnymi. Koło się zamyka – większość z nas utrzymuje się ze świadczeń socjalnych.

 

Daniel Kowalski kończąc konferencję prasową, podkreślił, że w skład Zespołu ekspertów ds. języka migowego przy KPRM powinni wejść wybitni specjaliści i naukowcy będącymi osobami niesłyszącymi powołani przez pełnomocnika rządu ds. osób głuchych i niedosłyszących.

 

Jak donosi PAP, Daniel Kowalski wspólnie z Pawłem Rosikiem podejmują wszelkie działania mające na celu poprawić jakość i poziom życia społeczności osób głuchych oraz niedosłyszących a także postulują o nadanie językowi migowemu statusu języka urzędowego – mniejszości językowej.

 

 

List Daniela Kowalskiego do Donalda Tuska:

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s