Polskie władze nie są zainteresowane nowoczesnymi technologiami

 

Nowoczesne technologie informacyjne i telekomunikacyjne są współcześnie strategicznym elementem stymulującym wzrost gospodarczy oraz zatrudnienie. Zgodnie z wynikami badań prowadzonymi przez Komisję Europejską wzrost PKB w 25 proc. związany jest z inwestycjami w nowoczesne technologie informatyczne, a wzrost produktywności pracy aż w 50 procentach! Różnice wyników gospodarczych osiągane przez poszczególne państwa można zatem w dużej mierze tłumaczyć wysokością inwestycji w ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne). W Polsce niestety nie jest z tym najlepiej – co pokazuje sonda BCC.

 

Jeżeli chcemy być państwem nowoczesnym, w którym wszyscy ludzie chcą żyć i budować swoją przyszłość, muszą być stworzone jak najlepsze warunki budowy tzw. nowoczesnego społeczeństwa informacyjnego, co wyrówna szanse rozwoju dla Polaków, bez względu na to, gdzie i jak żyją, i skąd się wywodzą.

 

BCC przeprowadził sondę wśród kilkuset przedsiębiorców zadając pytanie: „Czy uważa Pani/Pan, że obecny rząd kładzie wystarczający nacisk na upowszechnianie w Polsce nowoczesnych technologii informacyjno-telekomunikacyjnych oraz stwarza wystarczające warunki dla rozwoju i budowy tzw. innowacyjnej gospodarki?” Odpowiedź jest jednoznaczna – NIE (87,44 proc. oddanych głosów wobec 12,56 proc. na TAK).

 

Aby ten negatywny trend zmienić, powinniśmy wzorować się na takich państwach jak: Finlandia, Niemcy, Singapur, Izrael czy Norwegia. Łączy je to, że wszystkie – pod względem rozwoju nowoczesnego społeczeństwa informacyjnego – odnoszą sukcesy, ale również to, że we wszystkich – Kancelaria Premiera jest bezpośrednio zaangażowana i aktywnie wspiera ten proces. Odwrotnie niż w Polsce.

 

 

Z punktu widzenia przedsiębiorcy :

 

 

zwiększenie inwestycji w segmencie ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne) umożliwi firmom segmentu IT oraz telekomom dalszy rozwój i podejmowanie nowych inwestycji (głównie infrastrukturalnych), pozwalających zmniejszać dystans dzielący obecnie Polskę od czołówki państw europejskich,

 

 

systematyczny rozwój infrastruktury (m.in. dostępu od szybkiego internetu) umożliwi wielu przedsiębiorcom łatwiejszy dostęp poprzez sieć do potencjalnych klientów oraz zwiększanie dochodów z tzw. e-handlu,

 

 

budowa społeczeństwa informacyjnego oznacza zmniejszanie kosztów obsługi (np. dzięki elektronicznemu obiegowi dokumentów, bez potrzeby drukowania faktur i ponoszenia kosztów przesyłek) oraz znacznie szybszy dostęp do dowolnych informacji i sprawną komunikację ze swoimi klientami,

 

 

wdrażanie nauczania z wykorzystaniem nowoczesnych technologii (zarówno w szkołach jak i na uczelniach, a także w ramach różnych programów np. „50+”) stwarza pracodawcom szansę pozyskiwania znacznie bardziej wykształconych kadr,

 

 

dzięki wdrażaniu coraz bardziej nowoczesnych systemów IT, klasy BI, CRM, ERP przedsiębiorcy mogą optymalizować koszty, zwiększać wydajność, lepiej prowadzić wszelkie działania logistyczne oraz posiadać zawsze dostęp do aktualnych i dostępnych „na żądanie” raportów i zestawień, niezbędnych do podejmowania szybkich decyzji.

 

Jeżeli Polska ma wykorzystać swój potencjał gospodarczy oraz szansę, jaką daje gospodarka oparta na wiedzy, niezbędne jest większe zaangażowanie rządu, wspierające długoterminowo politykę w zakresie budowy społeczeństwa informacyjnego oraz sprawna koordynacja tego procesu. W przeciwnym razie w dalszym ciągu będziemy pozycjonowani w „ogonie” Europy, a dzieląca nas w tym zakresie przepaść do czołówki Europy będzie stale się powiększać.

 

Krzysztof Szubert

Przewodniczący Komisji BCC ds. Informatyki, Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s