Sukces NYSE Euronext


 


To więcej niż jakakolwiek inna grupa giełdowa na świecie. W ostatnim kwartale Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych (NYSE) prowadziła na amerykańskim rynku IPO, kontrolując 35 IPO i gromadząc 10,63 mld USD lub 73% łącznych przychodów zebranych od IPO w Stanach Zjednoczonych. Ponadto, wraz z ostatnim wprowadzeniem technologii i IPO wspartych przez VC (kapitał udziałowy), fundusze typu private equity i przedsiębiorstwa typu private equity z Argentyny, Kanady, Chin, Francji, Grecji, Korei i Holandii podkreślające pozycję NYSE jako wiodącej platformy zajmującej się wprowadzaniem na giełdę IPO z całego świata.

 

– IPO pochodzą z każdego sektora i każdego zakątka świata oraz dotyczą przedsiębiorstw wszelkich rodzajów i wielkości, włącznie z przedsiębiorstwami o wysokim stopniu rozwoju, zaawansowanych technologicznie i opartych na kapitale udziałowym – mówi Scott Cuttler, wicedyrektor ds. amerykańskich notowań giełdowych i transakcji gotówkowych w NYSE Euronext. – Jest to obiecujący trend pomimo nadal utrzymującej się niepewności gospodarczej. Środowisko emitentów jest zainteresowane naszą globalną marką oraz platformą sieciową i technologiczną, postrzega nas jako uczciwego partnera o wiodącej jakości. W ciągu kilku najbliższych miesięcy spodziewamy się wprowadzenia na giełdę nowych podmiotów pochodzących z wielu różnych sektorów.

 

Liczba IPO wspartych przez kapitał udziałowy (VC) i fundusze private equity, które notowane są na giełdzie NYSE, znacznie się zwiększyła, obejmując (NYSE:LNKD), Freescale Semiconductor (NYSE: FSL), Bankrate (NYSE: RATE) i Vanguard Health Sytems (NYSE: VHS). 18 maja LinkedIn IPO stało się największym internetowym IPO, od kiedy w 2004 r. na rynek weszło Google Inc.

 

NYSE z satysfakcją powitało pięć przeniesień z Nasdaq, których całkowity kapitał rynkowy w 2011 roku osiągnął wartość 4,01 mld dolarów, nie tracąc żadnej spółki ze swoich notowań. Ponadto SuccessFactors Inc. ogłosiło, że dokona przeniesienia z Nasdaq do NYSE i notowania krzyżowego na europejskich rynkach NYSE Euronext. Następuje to po wzmożonej aktywności w zakresie przeniesień, gdyż do NYSE z Nasdaq od roku 2007 przeniosło się 40 przedsiębiorstw.

 

Lider we wprowadzaniu na parkiet przedsiębiorstw technologicznych

 

Nowojorska spółka systematycznie przejmowała udział w przyciąganiu IPO opartych na technologii, nawiązując partnerstwa z rozwijającymi się przedsiębiorstwami. Od początku roku wprowadziła na giełdę 17 z 31 lub 55% z technologicznych IPO, zaczynając od poziomu 44% w roku 2010. Oferty LinkedIn, Active Network, Fusion-io i Pandory wyłoniły się podczas ostatniego zapotrzebowania na IPO wiodące w dziedzinie technologii. Udziały Pandory, nadawcy internetowego radia, wprowadzono w cenie 20 dolarów, czyli więcej od proponowanej ceny 16 dolarów, gromadząc 235 mln dolarów, gdyż zbiegło się to z falą ogólnego zainteresowania firmami internetowymi.

 

Impet chińskich IPO opiera się na dużej aktywności zeszłorocznej

 

Z wynikiem 22 chińskich IPO z ubiegłego roku, NYSE utrzymuje swoją wiodącą pozycję w przyciąganiu chińskich spółek w tym roku, dzięki przejęciu pięciu chińskich IPO, które w drugim kwartale zgromadziły 742,86 mln dolarów. Prawie połowa tegorocznych chińskich IPO z pochodzi z sektora TMT (Technologia, Media i Telekomunikacja). Indeks Technologii Qihoo 360 (NYSE: QIHU), która oferuje bezpieczną przeglądarkę internetową i inne produkty z dziedziny bezpieczeństwa internetowego w Chinach, wzrósł o 134% w swoim pierwszym dniu na giełdzie 29 marca, powodując, że trzecim co do wielkości wzrostem dla amerykańskiego notowania IPO w ciągu ostatnich 10 lat. Renren Inc (NYSE: RENN), jedna z największych firm prowadzących serwisy społecznościowe w Chinach, stał się pierwszym serwisem społecznościowym (SNS) wprowadzonym na amerykański rynek 4 maja.

 

Zwiększone notowania małych i średnich przedsiębiorstw na europejskim rynku NYSE Euronext

 

W czasie pierwszych sześciu miesięcy 2011 roku, europejski rynek NYSE Euronext kontynuował wprowadzanie notowań małych i średnich przedsiębiorstw (SME, small and medium enterprises). Z 29 nowych notowań, 24 stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa z różnych krajów oraz sektorów biznesowych, gromadząc 58 milionów dolarów.

 

– Zasadnicza działalność ponownie nabiera rozpędu w Europie, pośród trudnych warunków rynkowych, a inwestorzy nadal postępują ostrożnie z inwestycjami. Niemniej jednak, 29 interesujących nowych firm zostało wprowadzonych na nasz rynek europejski w czasie pierwszych sześciu miesięcy 2011 roku, włącznie z dobrym przepływem transakcji sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz czołowych notowań bezpośrednich, co wzmocniło kapitalizację rynku o ponad 19 mld euro – mówi Ronald Kent, wiceprezes wykonawczy grupy i dyrektor ds. notowań międzynarodowych NYSE Euronext. – Chociaż brak stabilności nadal się utrzymuje, widzimy dobre perspektywy na pozostałą część roku związane z wieloma innymi przedsiębiorstwami zainteresowanymi dostępem do kapitału oraz profilu międzynarodowego, który zapewnia wejście na nasz rynek europejski.

 

Dopełniając sektor małych i średnich przedsiębiorstw, europejski rynek powitał czołowe notowania włącznie z dwoma notowaniami krzyżowymi, firmami globalnymi Coca-Cola Enterprises i Hexcel Corporation, a także dwie duże spółki wydzielone, Aperam (dawniej część ArcelorMittal, 2,2 mld euro wartości giełdowej przy wprowadzeniu na rynek) i TNT (ex-PostNL, 4,8 mld euro wartości giełdowej przy wprowadzeniu na rynek) i nowe notowanie Areva o wartości giełdowej 11,5 mld euro.

 

 

Źródło: Business Wire

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s