Fiskus wydaje decyzję nawet wtedy, gdy… milczy


 


W związku z wydawaniem interpretacji podatkowych można niekiedy spotkać się z pojęciem milczącej interpretacji. Jakie konsekwencje wywołuje tego typu dokument?

 

Polskie prawo podatkowe nie należy do najprostszych. Wielu podatników przekonało się o tym, stając przed dylematem, w jaki sposób postąpić w danej sytuacji związanej z regulacją zobowiązań podatkowych. Na szczęście istnieje możliwość zwrócenia się do organu podatkowego o pomoc, w postaci wniosku o wydawanie interpretacji indywidualnej.

 

Interpretacja podatkowa stanowi koło ratunkowe

 

W składanym przez podatnika wniosku o wydanie interpretacji należy przedstawić stan faktyczny, przepis wzbudzający wątpliwości oraz własne stanowisku w sprawie. Podatnik powinien wiedzieć, że wraz z wnioskiem należy uiścić odpowiednią opłatę.
 

W odpowiedzi, organ podatkowy przedstawia swoje stanowisko w przedstawionej kwestii, które stanowi wskazówkę, w jaki sposób podatnik powinien postąpić, aby nie naruszyć przepisów prawa podatkowego. To jednak nie wszystko. Interpretacja wydana przez organ podatkowy stanowi swojego rodzaju zabezpieczenie, o ile oczywiście podatnik postąpi w sposób zgodny z przedstawionym w dokumencie. Pozwala to na uniknięcie np. kary, czy naliczenia odsetek za zwłokę, ponieważ organ podatkowy, choć wydaje (powinien) interpretacje bez zbędnej zwłoki, to jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy. Termin ten liczy się od dnia wpłynięcia wniosku do organu podatkowego.

 

Milcząca interpretacja po trzech miesiącach

 

Pojawia się więc pytanie co się stanie jeśli organ podatkowy nie wyda interpretacji w stosownym terminie. Zgodnie z art. 14o § 1 Ordynacji Podatkowej, który mówi, że w razie niewydania interpretacji indywidualnej w ustawowym terminie, uznaje się, że w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin wydania interpretacji, została wydana interpretacja stwierdzająca prawidłowość stanowiska wnioskodawcy w pełnym zakresie – czyli milcząca interpretacja.

Iwona Cackowska i Elżbieta Węcławik

Analizy Tax Care

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s