BCP zostanie w Portugalii?Gdyby BCP połączył się z BES lub BPI to, polski Bank Millennium pozostałby pod kontrolą Portugalczyków.

– Najbardziej opłacalne dla BCP byłoby połączenie z bankiem BPI lub BES. Uzyskany w rezultacie fuzji efekt synergii przyniósłby po obcięciu kosztów ok. 250 mln euro w przypadku pierwszego scenariusza. Druga wersja mogłaby dać 304 mln euro – wynika z analiz eksperckich dla BCP, do których dotarł dziennik "I".

 

Przedstawiciele obu portugalskich banków oraz władze BCP odmówiły komentarza na temat rozważanej fuzji.

Według portugalskich analityków finansowych, potencjalne połączenie BCP z BPI lub z BES mogłoby uchronić właściciela Millennium przed wrogim przejęciem ze strony któregoś z zagranicznych banków obecnych w Portugalii. Eksperci twierdzą, że największe szanse ma fuzja pomiędzy BCP oraz BPI. Przypominają, że już w 2006 i 2007 roku oba banki negocjowały możliwość połączenia.

– BES jest bardziej zainteresowany przejmowaniem małych podmiotów, niż łączeniem się z bankowymi gigantami – stwierdził Paulo Santos, analityk firmy XTB.

 

W sierpniu tygodnik "Expresso" ujawnił, że francuski BNP Paribas, od co najmniej czterech lat jest zainteresowany przejęciem banku BCP i należącego do niego Banku Millennium w Polsce. Pod koniec lipca natomiast, Carlos Santos Ferreira prezes BCP, poinformował o zmianach w polityce spółki na najbliższe lata, ujawniając, że europejskie oddziały grupy, w tym polski Bank Millennium, „przestały być dla firmy strategiczne” i Portugalczycy skoncentrują się na inwestycjach w Angoli, Mozambiku, Brazylii i Chinach. Według analityków, zapowiedź ta była wyraźnym sygnałem, że BCP zamierza sprzedać swoje udziały w Banku Millennium.

 

„Jornal de Negocios” napisał w poniedziałek, że rozpoczęte przez BCP analizowanie propozycji od zainteresowanych Bankiem Millennium może potrwać nawet do końca tego roku. Wcześniej media donosiły, że BCP rozważy oferty kupna polskiego banku do 15 września. Portugalska firma BCP posiada 65,5 proc. udziałów polskiego Banku Millennium, którego zysk w pierwszym półroczu br. wyniósł 54 mln euro.

Bank Millennium to marka, która narodziła się w 2002 roku i wyrosła z BIG Banku Gdańskiego. Ten z kolei narodził się w 1997 roku z połączenia Banku Inicjatyw Gospodarczych (wyłonionego ze struktur NBP w 1989 r.; powstały wówczas m.in. Bank Śląski, Bank Zachodni i wiele innych) z Bankiem Gdańskim.

 

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s