Kolejna kara dla Euro Banku za windykacjeSpłacanie należności w terminie jest – niezaprzeczalnie – obowiązkiem każdego kredytobiorcy. Zaległości zaś powodują poważne konsekwencje, o których niejednokrotnie przypominają pracownicy banków. Jak? Wielu, bardzo wielu dłużników przekonało się o tym na własnej skórze. Trzeba jednak pamiętać, że informowanie o zadłużeniu musi odbywać się w granicach obowiązującego prawa. Zastraszanie, wywieranie presji, nierzetelne informowanie o konsekwencjach niespłacenia długu – to najczęstsze nieprawidłowości kwestionowane przez prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konkurentów (UOKiK).

 

Do tej pory UOKiK wydał dziewięć decyzji dotyczących niezgodnego z prawem odzyskiwania długów, a ostatnio ponownie zakwestionował procedury windykacyjne Euro Banku.Do głównych zarzutów stawianych bankowi przez UOKiK należy wywoływanie lęku, presji psychicznej i wprowadzenie w błąd.

 

Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte na podstawie doniesień medialnych w listopadzie 2009 roku.

 

Urząd zakwestionował wewnętrzną procedurę banku dotyczącą sposobu prowadzenia telefonicznej windykacji należności. Jak wynika z ustaleń UOKiK, w toku prowadzonych czynności windykacyjnych, spółka stosowała różnorodne formy wywierania presji na konsumentów zalegających ze spłatą należności. Pracownicy banku, kontaktując się telefonicznie z dłużnikami, informowali:

 

(…) Skoro w świetle powyższego stanowiska Euro Banku nadal nie chce Pan/i oddać pieniędzy to nie mamy innego wyjścia. Bank jest zmuszony skierować Pana/i akta do Windykacji Ulicznej. Pod podane przez Pana/ią adresy wyślemy jednostkę interwencyjną z naszymi egzekutorami, którzy zajmą się prowadzeniem z Panem/ią negocjacji u Pana/i w domu. Proszę się nie martwić, nasi egzekutorzy są specjalistami w odzyskiwaniu rat, których Klienci nie chcą oddać. Przyjadą do Pana/i do domu w swoich uniformach i jestem przekonany, że po kwadransie negocjacji mimo tych wszystkich problemów życiowych zdecyduje się Pan/i oddać pieniądze do Banku! (…)

 

Zdaniem Urzędu, informując w ten sposób konsumentów o zaległościach w spłacie, Euro Bank chciał zastraszyć i wywrzeć presję psychiczną na dłużnikach. W opinii UOKiK, takie działanie w efekcie miało zmusić konsumentów do spłaty zadłużenia. Warto przypomnieć, że Urząd nie kwestionuje prawa wierzyciela do odzyskiwania należnych kwot – działania windykacyjne powinny się jednak odbywać z poszanowaniem dobrych obyczajów, godności, prywatności konsumenta. Przedsiębiorca (bank, firma windykacyjna, ale też np. firma telekomunikacyjna, spółdzielnia mieszkaniowa, słowem każdy przedsiębiorca posiadający trudną do ściągnięcia wierzytelność) powinien rzetelnie informować o konsekwencjach braku spłaty zadłużenia.

 

Prezes Urzędu uznała, że Euro Bank, stosując niezgodne z prawem procedury windykacji należności, naruszył zbiorowe interesy konsumentów i nałożyła karę 1 262 761 zł.

 

Bank zaprzestał stosowania niezgodnych z prawem działań. Jeśli jednak ktokolwiek doświadczy niezgodnych z prawem działań windykacyjnych prowadzonych przez Euro Bank lub firmy działające na jego zlecenie, powinien to natychmiast zgłosić na policję i do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Decyzja jest ostateczna, ponieważ bank nie skorzystał z możliwości odwołania się do sądu i zapłacił karę.

 

Oceniając praktykę stosowaną przez Euro Bank prezes UOKiK wzięła pod uwagę m.in. zasady dobrych praktyk bankowych rekomendowane przez Związek Banków Polskich oraz Komisję Nadzoru Finansowego. Dokumenty określają zasady działania instytucji finansowych, które powinny być prowadzone w sposób etyczny, budzący zaufanie, zgodnie z poszanowaniem zasad moralnych i godności klientów.

 

Przypominam, że Euro Bank został już w tym roku ukarany (18 sierpnia) za windykacje, a w zasadzie za brak określenia częstotliwości podejmowania działań windykacyjnych, karą w wysokości 252 tys. zł – Euro Bank ukarany za windykacje

 

Źródło: UOKiK

 

* * *

Urząd przypomina dłużnikom, że w przypadku problemów ze spłatą kredytu należy jak najszybciej skontaktować się z przedsiębiorcą i negocjować rozłożenie zaległości na korzystniejsze raty. Wierzyciel może także zaproponować wydłużenie okresu kredytowania czy umorzenie części odsetek karnych i opłat windykacyjnych. Działania polegające na zastraszaniu, nękaniu, wywieraniu presji psychicznej są niezgodne z prawem i należy je zgłosić na policję.

 

Konsumenci, którzy mają zastrzeżenia do postępowania przedsiębiorcy (np. banku lub firmy windykacyjnej) w związku z windykacją wierzytelności mogą liczyć na pomoc miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów czy organizacji pozarządowych – Federacji Konsumentów, Stowarzyszenia Konsumentów Polskich.Bezpłatne porady udzielane są również pod numerem telefonu 800 007 707. Poradnictwo w Polsce jest finansowane m.in. ze środków UOKiK.

 

* * *

Przypominam również o „Akcji Windykacja”. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów bierze pod uwagę doniesienia medialne (!) dlatego zgłoszenia dotyczące nieprawidłowości (poparte dowodami) są na wagę złota. Każde zgłoszenie ma szansę przyczynić się do ucywilizowania działań windykacyjnych i ukarania przestępców. Nie bójmy się, mówmy głośno o bandyckich windykacjach!

 

Osoby, które w wyniku niezgodnych z prawem działań windykacyjnych prowadzonych przez banki i firmy windykacyjne jak również komorników sądowych i skarbowych zostały narażone na straty finansowe, szykany, nękanie, doznały uszczerbku na zdrowi lub w wyniku tych działań straciły pracę, dobre imię lub w jakikolwiek sposób czują się pokrzywdzone proszone są o kontakt z redakcją Nowego Ekranu.

malgorzata.dudek@nowyekran.pl lub redakcja@nowyekran.pl z tematem„Akcja Windykacja”

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s