Etyka i dobre praktyki windykatorów

 

Nie otwieraj drzwi podającym się za windykatorów ludziom. Nie mogą wejść do Twojego domu, nie mają prawa. Nie mają prawa obrażać Cię, poniżać, straszyć, grozić Tobie i Twojej rodzinie. Nikt nie ma prawa buszować po Twoim domu nawet jeśli masz długi.

 

 

Nie daj się zastraszyć, nie pozwól sobą pomiatać. Nie jesteś ofiarą, jesteś pełnowartościowym człowiekiem i należy Ci się szacunek. Nie ma znaczenia czy masz długi czy nie. Nikt nie ma prawa ubliżać Ci, grozić, straszyć. Żaden człowiek podający się za windykatora nie ma prawa wejść do Twojego domu. Nawet gdyby wymachiwał Ci przed nosem setkami dokumentów z pieczątkami i podpisami wszystkich prezesów świata. Żaden człowiek podający się za windykatora nie ma prawa zabierać Ci żadnych przedmiotów. Jeśli doszło już do tego, że windykator wszedł do Twojego domu i zabrał jakiś przedmiot, ZGŁOŚ KRADZIEŻ! Jeżeli jakiś człowiek podający się za windykatora łomoce do Twoich drzwi i grozi Ci czym popadnie ZADZWOŃ NA POLICJĘ I ZGŁOŚ NAPAD! Jeżeli ludzie podający się za windykatorów wydzwaniają do Ciebie w dzień i w nocy, naklejają na drzwi lub wkładają za drzwi kartki, na których widnieje Twoje nazwisko, wysokość długu oraz epitety skierowane pod Twoim adresem, jeżeli ludzie podający się za windykatorów nachodzą Twoich sąsiadów, rodzinę, pracodawców i rozmawiają z nimi o Twoim długu, ZGŁOŚ PRZESTĘPSTWO W PROKURATURZE!Jeśli odmówi wszczęcia postępowania odwołaj się. Masz takie same prawa jak każdy inny obywatel tego kraju, nie jesteś gorszy. Twoje długi nie mają tu nic do rzeczy.

Na pewno wielu z Was przeżyje podobną historię:

 

(…) W sprawie windykatorów, ich presji, zastraszania mnie, walenia w drzwi, zostawiania kartek w drzwiach w widocznych miejscach, wypytywanie i informowanie o moich sprawach sąsiadów … – złożyłam doniesienie w 2009 r. do prokuratury, która odmówiła wszczęcia dochodzenia, ponieważ w tym, co robią windykatorzy, nie znalazła czynów zabronionych. Sąd przyklepał takie stanowisko. Na rozprawie sędzia powiedziała mi, że mnie rozumie, ale nie mam świadków tych zdarzeń choć dowody: kartki, pisma…itp, załączyłam. W tym roku wniosłam doniesienie do prokuratury na Firmę Windykacyjną Kruk i mimo, że są świadkowie, prokuratura umorzyła dochodzenie, również z powodu braku znamion czynu zabronionego. Złożyłam zażalenie (…)

 

Z takim zachowaniem prokuratury spotkacie się pewnie nie raz, ale nie wolno odpuszczać. Prokuratorzy często ulegają stereotypowi dłużnka-złodzieja, przestępcy, lekkoducha, nie traktują poważnie zgłaszanych spraw. Sądzą być może, że sami się o to prosiliście lub, że takie przypadki to rzadkość skoro zgłoszeń jest niewiele. Pokażmy zatem prokuratorom i wszystkim innym, że lewitują, że przestępstwa na dłużnikach to norma. Jest ich dużo. Na tyle dużo, że stały się plagą!

To nie jest już problem jednego czy kilku dłużników, to nie jest zagrywka jakiejś odosobnionej firmy windykacyjnej, to norma, a ponieważ zastraszeni dłużnicy nie zgłaszają przestępstw, obraz jest zakłamany. ZGŁASZAJCIE PRZESTĘPSTWA!Każde, bez wyjątku, nawet najmniejsze. Skarżcie każdą nieprawną zagrywkę firmy windykacyjnej. Kropla drąży skałę!

 

Pani Magda, która zadzwoniła dziś do mnie z problemem, nie miała pojęcia, że windykator nie ma prawa żądać by wpuściła go do domu. Pani Magda, ze strachu gotowa była spełnić każde żądanie windykatora byle tylko odczepił się od niej. To jednak nie Pani Magda łamie prawo tylko windykator, to nie Pani Magda powinna się bać, tylko windykator.

Casus Finanse Sp. z o. o. z Wrocławia, która na zlecenie Deutsche Banku prowadzi windykację kredytu gotówkowego Pani Magdy działała i tym razem zgodnie z własnymi zasadami, nie mającymi nic wspólnego ani z prawem, w obrębie którego zobowiązana jest się poruszać, ani Kodeksem Dobrych Praktyk, . Zastraszyć, upodlić, obrazić, wyłudzić pieniądze i wyłudzać je tak długo jak się da. Windykator (tym razem kobieta) zaproponowała zadłużonej kobiecie by ta wzięła pożyczkę w Providencie i spłaciła dług, którym administruje Casus Finanse. Część długu. I najlepiej już. Pani Magda, nie wiedząc jeszcze, że padła ofiarą przestępstwa, wdała się w dyskusję z pracownicą Casus Finanse i wybłagała zwłokę w zapłacie długu – dwa dni. Pożyczyła w Providencie nieco ponad trzy tysiące i wpłaciła do casus Finanse. Już następnego dnia dostała telefon, że do jutra musi wpłacić cztery tysiące, a jak nie ma to niech pożyczy. Choćby w Providencie.

 

Tu nasuwa mi się pytanie, obrzydliwe, aż boję się je zwerbalizować. Czy Casus Finanse (i być może inne firmy windykacyjne) dostają od Providenta pieniądze za każdego napędzonego klienta? Takie działanie jest wszak celowym, rozmyślnym lub jak kto woli – z premedytacją – wpędzaniem człowieka w pętlę kredytową. Jest działaniem w złej wierze. Jest przestępstwem. Dłużnik, który już teraz ma kłopoty ze spłatą swoich zobowiązań „uszczęśliwiony” pożyczką w Providencie na spłatę starszych kredytów, nie będzie spłacał Providenta bo nie będzie go na to stać. Wówczas stanie się ponownie klientem firmy windykacyjnej, tej samej lub innej i co? Znowu poradzą mu mili państwo na infolinii u windykatorów by pożyczył pieniądze u rodziny, w banku, gdzie bądź i spłacił dług. Inaczej będzie miał problemy, wizyty w domu, telefony, sąd, komornika itd. Błędne koło. NIE DYSKUTUJCIE Z WINDYKATORAMI, NIE SŁUCHAJCIE ICH RAD, ONI DBAJĄ WYŁĄCZNIE O SIEBIE, A WAS NIE SZANUJĄ I WYKORZYSTUJĄ!

 

Nie wszystko złoto

 

Wielu z Was gotowych jest uznać, że uprzejmość płynąca z ekranu telewizora, artykułu w prasie lub pierwszej rozmowy telefonicznej całkowicie obala wszystko co tu na Nowym Ekranie wypisujemy o komornikach i windykatorach. Chcesz przekonać się na własnej skórze kto ma rację? Czy Wasze zdrowie i nerwy wytrzymają zmasowany atak na Was i Wasze rodziny?

 

Poniżej kilka przykładów landrynkowo słodkich artykułów sponsorowanych na temat windykacji (płaconych przez KRUK SA) i „obowiązków” dłużnika wobec windykatora:

 

„Chwila dla Ciebie”

 

„SuperExpress”

 

 

Nic się bójcie, KPF czuwa ;)

 

Organizacją zrzeszającą m.in. firmy windykacyjne (ale również firmy doradztwa finansowego, banki, pośredników kredytowych, zarządzające informacją gospodarczą i ubezpieczycieli) jest Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (KPF), której prezydentem jest Andrzej Malinowski. Wśród członków KPF znajdują się m.in. KRUK, Eurobank, Centrum Obsługi wierzytelności COW „CROSS”, Rejestr Dłużników ERIF BIG (Grupa KRUK), Kancelaria Prawna Inkaso, Provident, Santander Consumer Bank, Ultimo. Pełna lista członków KPF tutaj. Znamiennym jest, że każda z tych firm – a z całą pewnością znacie je bądź to z własnych doświadczeń, bądź z publikacji na Nowym Ekranie, zobowiązała się jako członek KPF do przestrzegania Zasad Dobrych Praktyk Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce uznanych przez Komisję Nadzoru Finansowego.

 

Etyczny audyt wewnętrzny to corocznie przeprowadzana procedura badania zgodności prowadzonej działalności przedsiębiorstw zrzeszonych w KPF z Zasadami Dobrych Praktyk (KPF), do których przestrzegania zobowiązuje się każde przystępujące do KPF przedsiębiorstwo.
Audyt przeprowadzany jest na podstawie ankiet, które odpowiadają poszczególnym Księgom ZDP. Obecnie ZDP składa się z czterech Ksiąg: Zasad Ogólnych, Zasad Dobrych Praktyk Sprzedaży Produktów Kredytowych, Zasad Dobrych Praktyk Windykacyjnych, Zasad Dobrych Praktyk w Biurach Informacji Gospodarczej. Na tej podstawie przygotowane zostały trzy ankiety, jedna dla przedsiębiorstw zajmujących się sprzedażą i pośrednictwem w sprzedaży produktów kredytowych, druga dla przedsiębiorstw zajmujących zarządzaniem wierzytelnościami i trzecia dla przedsiębiorstw zajmujących się obrotem informacji gospodarczych. W przygotowaniu są dodatkowa księga, odnosząca się do przedsiębiorstw ubezpieczeniowych. Ankiety oceniane są przez Grupę Roboczą ds. Etycznego Audytu Wewnętrznego, która następnie przedstawia swoje rekomendacje Komisji Etyki. Na tej podstawie Komisja przyznaje Certyfikaty potwierdzające przeprowadzenie audytu oraz zobowiązanie do przestrzegania Zasad Dobrych Praktyk –
 czytam na stronach KPF.

 

Przy KPF działa Komisja Etyki, której zadaniemjest stanie na straży przestrzegania Zasad Dobrych Praktyk przez zrzeszone przedsiębiorstwa.

Nie jest to jednak jedyne zadanie stojące przed Komisją. Jest także organem opiniotwórczym, z którym konsultowane są wszelkiego rodzaju dokumenty (np. Kanon Dobrych Praktyk Rynku Finansowego) i publikacje (np. poradnik „Jak pożyczać pieniądze”) przygotowywane przez KPF, lub w tworzeniu których KPF bierze udział. Komisja odpowiedzialna jest również za opracowywanie zmian w wewnętrznych dokumentach Konferencji. Komisja realizuje swoje podstawowe zadanie poprzez rozpatrywanie skarg konsumenckich na działania członków KPF naruszających Zasady Dobrych Praktyk.

W skład Komisji Etyki, wybieranej na dwuletnią kadencję (ostatnio w czerwcu tego roku) wchodzą m.in.: Alicja Kopeć z Provident Polska, Krzysztof Sołkiewicz – Pretorius, Magdalena Dworakowska – Optima, Wojciech Dereń – KRUK SA.

Przy KPF działa również Grupa Robocza ds. Etycznego Audytu Wewnętrznego, zajmująca się przeprowadzaniem – co roku – badania zgodności prowadzonej działalności przedsiębiorstw zrzeszonych w KPF z Zasadami Dobrych Praktyk KPF (ZDP). Do przestrzegania ZDP zobowiązuje się każda firma, bank, ubezpieczyciel czy inny przedsiębiorca przystępujący do KPF.Audyt przeprowadzany jest na podstawie ankiet, a te „oceniane są przez Grupę Roboczą ds. Etycznego Audytu Wewnętrznego, która następnie przedstawia swoje rekomendacje Komisji Etyki. Na tej podstawie Komisja przyznaje Certyfikaty potwierdzające przeprowadzenie audytu oraz zobowiązanie do przestrzegania Zasad Dobrych Praktyk”.

W skład Grupy Roboczej ds. Etycznego Audytu Wewnętrznego wchodzą:

  • Elżbieta Rucińska z KBC Consumer Finance NV Bank,
  • Edyta Szymczak zRejestru Dłużników ERIF (Grupa KRUK)
  • Magdalena Dworakowska z firmyOptima
  • Grzegorz Kusy zTowarzystwa Ubezpieczeń Benefia
  • Krzysztof Sołkiewicz z firmyPretorius

Nie wiem, czy to tylko zbieżność nazwisk i firm, czy może członkom KPF i jego zarządowi nie przeszkadza, że ci, którzy badają, rekomendują przebadanych samym sobie do wydania odpowiedniej opinii. Przejrzystość przede wszystkim!

 

Biorąc pod uwagę stosowane przez windykatorów metody działania, skład Grupy Roboczej ds. Etycznego Audytu Wewnętrznego przy KPF, oraz skład Komisji Etyki przy KPF, mam spore wątpliwości, czy można wierzyć:

  1. w szczerość intencji członków KPF,
  2. w szczerość intencji KPF,
  3. w to, że Komisja Nadzoru Finansowego zapoznała się i kontroluje przejrzystość i metody działań firm zrzeszonych w KPF, oraz zawartość dokumentu o nazwie Zasady Dobrych Praktyk Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych,które zaaprobowała i tym samym firmuje powagą swego urzędu,
  4. wiarygodność KPF i KNF.

 

W tekście zamieściłam linki do bardzo ciekawych i ważnych artykułów. Jest ich kilka, ale proszę, przejrzyjcie inne artykuły Gustlika222, Schoppenki, ale także 222Legionisty, Pawła Pietkuna i moje. Szczególnej uwadze polecam artykuł Pawła na temat skargi na komorników.

 

I jeszcze raz przypominam, że trwa Akcja Windykacja. Dzięki Wam demaskujemy przestępczą działalność windykatorów i komorników. Nie bójcie się, walczcie o swoje prawa.

 

 


 

Osoby, które w wyniku niezgodnych z prawem działań windykacyjnych prowadzonych przez banki i firmy windykacyjne jak również komorników sądowych i skarbowych zostały narażone na straty finansowe, szykany, nękanie, doznały uszczerbku na zdrowi lub w wyniku tych działań straciły pracę, dobre imię lub w jakikolwiek sposób czują się pokrzywdzone proszone są o kontakt z redakcją Nowego Ekranu.
malgorzata.dudek@nowyekran.pl lub redakcja@nowyekran.pl 
z tematem„Akcja Windykacja” 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s