Szwajcarskie banki nie ukryją zaskórniaków


 

– Do tej pory administracja skarbowa nie miała formalnych możliwości weryfikacji nieuczciwych podatników ukrywających nieopodatkowane dochody w bankach szwajcarskich. Umowa polsko- szwajcarska otworzyła drzwi do skutecznej współpracy naszych urzędów w tym zakresie, dlatego będziemy korzystać z tego uprawnienia – zapowiada wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz.

 

Chodzi o protokół do polsko-szwajcarskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, który wszedł w życie 17 października, ale będzie stosowany od 1 stycznia 2012 r. (z wyjątkiem regulacji dotyczących opodatkowania m.in. płatności na rzecz spółek powiązanych, które zaczną obowiązywać od 1 lipca 2013 r.).

Dyrektor w Departamencie Polityki Podatkowej Ministerstwa Finansów Cezary Krysiak powiedział, że zawiera on najszerszą z możliwych klauzul dotyczących wymiany informacji między organami podatkowymi dwóch krajów. Zgodnie z umową polski resort finansów będzie mógł otrzymać od strony szwajcarskiej informacje o naszych obywatelach, które dotąd objęte były tajemnicą bankową. Z tego powodu ich uzyskanie było dotychczas niemożliwe.

– Nawet jeżeli informacja będzie w posiadaniu banku, powinna zostać udzielona. Tajemnica bankowa nie będzie już mogła być powodem odmowy – tłumaczy dyrektor.

 

Krysiak podkreślił, że po 1 stycznia 2012 r. polski podatnik nie ukryje już pieniędzy przed polskim fiskusem w szwajcarskim banku.

– A jeśli ukryje to, mamy nadzieję, my się o tym dowiemy – powiedział. – To olbrzymi przełom, rewolucja, jeśli chodzi o wymianę informacji z krajami, które dotąd były uważane za raje podatkowe. Szwajcaria jest kluczowa, tajemnica bankowa była przez wiele lat podstawą funkcjonowania tego kraju. Odejście od tego jest sztandarowym przykładem, że wszyscy inni powinni też tak zrobić – uważa dyrektor.

 

Przez lata Szwajcaria odmawiała udzielania jakichkolwiek informacji o klientach banków, w tym również polskich. W praktyce oznaczało to, że umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania Polski ze Szwajcarią nie można było wykonywać. Krysiak przyznał również, że Polska negocjuje wprowadzenie analogicznych rozwiązań do kilkudziesięciu umów dotyczących podwójnego opodatkowania m.in. z krajami uznawanymi za raje podatkowe.

 

Zgodnie z nowym protokołem przekazywane informacje będą mogły być wykorzystywane nie tylko w postępowaniach podatkowych, ale także w sprawach związanych ze ściganiem prania brudnych pieniędzy, czy korupcji. W tym roku żadnych wniosków o udzielenie informacji przez stronę szwajcarską nie będzie – zapewnił Krysiak.

– Nie mielibyśmy nawet o co pytać. Zgodnie z protokołem będziemy mogli występować do szwajcarskiego fiskusa o informacje na temat dochodów, które zostały uzyskane po 1 stycznia 2012 roku – wyjaśnił.

 

Informacje dotyczące dochodów uzyskanych przed 1 stycznia 2012 r. pozostaną poza zasięgiem polskiego fiskusa. Ministerstwo finansów nie będzie mogło też "wyruszyć na łowy" do Szwajcarii w ramach tzw. fishing expeditions. Chodzi o zbieranie informacji "w ciemno", bez wykazania, że związane jest to z postępowaniem podatkowym dotyczącym rozliczeń konkretnej osoby lub firmy. Polski fiskus we wniosku do swojego szwajcarskiego odpowiednika będzie musiał m.in. podać dane osoby lub osób, których dotyczy postępowanie lub dochodzenie, okres, którego ma dotyczyć informacja oraz wykaz żądanych informacji i powód ich zbierania.

Oprócz możliwości udzielania informacji o podatnikach, protokół przewiduje zmiany dotyczące m.in. zasad opodatkowania dywidend wypłacanych pomiędzy spółkami powiązanymi. Chodzi np. o sytuację, gdy polska spółka wypłaca dywidendę swojemu szwajcarskiemu udziałowcowi (który posiada co najmniej 10 proc,. akcji przez co najmniej 2 lata). Dotychczas taka dywidenda jest opodatkowana w Polsce, ale umowa ogranicza to prawo.

 

Wprowadzono ponadto 5% podatek od należności licencyjnych i odsetek (płatny u źródła, czyli w kraju, skąd wypłacane są odsetki) oraz zwolnienie z podatku u źródła w przypadku płatności na rzecz spółek powiązanych (przepisy te zaczną obowiązywać 1 lipca 2013 r.)

 

Źródło: MF, PAP

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s