Zygmunt Bauman w „La Stampa”: Berlusconi to incydentW opinii polskiego socjologa Zygmunta Baumana, włoski premier jest "bardzo przebiegły i zawsze udaje mu się manipulować sojusznikami mimo różnic, jakie między nimi istnieją, oraz ma talent służący utrzymaniu władzy".

Znany, bardzo ceniony we Włoszech socjolog, który przybył do Rzymu na wykład, w rozmowie z gazetą powiedział, że jest przekonany, "że niedługo Włosi spojrzą wstecz i zaczną zadawać sobie pytanie: jak to możliwe, że to wszystko się stało?".

– Berlusconi to incydent; wszystkie kraje mają przykre chwile w swej historii – ocenił Bauman, mieszkający w Wielkiej Brytanii.

 

Bauman wyraził przekonanie, że najbliższe lata przyniosą głębokie zmiany ekonomiczne na świecie, gdyż dotychczasowy system "nie był w stanie sam się regulować". Pytany, do czego doprowadzą protesty tzw. oburzonych, odparł:

– Tego nie wiem, ale jesteśmy na polu minowym, otoczeni przez ukryte materiały wybuchowe, które z całą pewnością gdzieś, w jakimś momencie wybuchną.

 

– Ludzie wychodzą na ulice we wszystkich krajach, ale cele protestów są wszędzie różne, nie ma jedności. Jest tylko wściekłość i niechęć. To nowa siła polityczna: próba zniszczenia tego, co się nie podoba. To właśnie przydarzyło się (Hosniemu) Mubarakowi, (Muammarowi) Kadafiemu i (Zinowi el-Abidinowi) Ben Alemu- oświadczył Bauman, odnosząc się do obalonych przywódców w Egipcie, Libii i Tunezji. – Ale czy taki sam impet może skoncentrować się na zbudowaniu czegoś ? To jest problem – podkreślił polski socjolog.

 

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s