Европейский Союз czy Unia Europejska?


Czy rosyjski może stać się oficjalnym językiem Unii Europejskiej? Dmitrij Rogozin,  ambasador Rosji przy NATO oraz Władimir Putin i jego partia – Jedna Rosja – uważają, że nawet powinien. 

Kierowana przez premiera Władimira Putina partia Jedna Rosja popiera pomysł wystąpienia o przyznanie rosyjskiemu statusu oficjalnego języka Unii Europejskiej – poinformował w piątek jeden z liderów tego ugrupowania Jurij Szuwałow. Wniosek o to złożył Dmitrij Rogozin, ambasador Federacji Rosyjskiej przy NATO (i były członek Kongresu Wspólnot Rosyjskich, nacjonalistycznej partii rosyjskiej) podczas spotkania Kongresu Wspólnot Rosyjskich (KRO) – z aktywistami Jednej Rosji kierowanej przez jeszcze premiera, a wkrótce ponownie prezydenta Władimira Putina. Spotkanie odbyło się w Moskwie z okazji obchodzonego 4 listopada święta państwowego Rosji – Dnia Jedności Narodowej (upamiętniającego – od 7 lat – wyzwolenie Kremla spod okupacji polskiej w 1612 roku).

Dmitrij Rogozin wyjaśnił, że od 1 kwietnia 2012 roku w UE wchodzi w życie przepis, zgodnie z którym do wniesienia jakiegoś zagadnienia pod obrady Parlamentu Europejskiego wystarczy zebrać podpisy 1 mln obywateli Unii Europejskiej, a skoro w krajach UE mieszka kilka milionów Rosjan, to oni na pewno z radością poprą ten projekt. Rogozin, który przez część mediów typowany jest na ministra obrony w przyszłym rządzie Dmitrija Miedwiediewa (roszada Miedwiediewa i Putina nastąpi już niebawem), oświadczył, że przyznanie językowi rosyjskiemu statusu jednego z oficjalnych języków w Unii Europejskiej nie tylko podniesie prestiż Rosji, ale także rozwiąże problemy Rosjan w krajach bałtyckich.

Kongres Wspólnot Rosyjskich – informuje Jerzy Malczyk, korespondent PAP z Moskwy – zaproponował tymczasem utworzenie przy prezydencie Rosji organu doradczego – Światowej Dumy Rosyjskiej, w której zasiadaliby najwybitniejsi przedstawiciele rosyjskiej diaspory za granicą. KRO chce także sformowania Batalionu Słowiańskiego z obywateli innych państw, którzy na ochotnika chcieliby służyć w Siłach Zbrojnych FR oraz przywrócenia wojsk kozackich jako regularnych oddziałów wojskowych.

A myślałam, że już nic mnie nie zdziwi…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s