Co zrobi bank po śmierci współposiadacza rachunku?

 

 

Jeśli chcemy mieć pewność, że po śmierci pieniądze zgromadzone na naszych kontach i lokatach trafią do wybranej przez nas osoby, to należy ustanowić w banku dyspozycję na wypadek śmierci. Problem polega jednak na tym, że małżonkowie zwykle korzystają z rachunku wspólnego. Tymczasem banki przyjmują dyspozycję na wypadek śmierci tylko do kont indywidualnych.

Co więc się stanie w przypadku śmierci jednego ze współposiadaczy rachunku?

 

Z informacji zebranych przez Expandera wynika, że banki stosują dwa rozwiązania. Część banków zakłada, że każdy z posiadaczy jest właścicielem połowy środków. W przypadku śmierci jednego drugi współposiadacz może dysponować jedynie połową pieniędzy. Druga część środków jest blokowana do czasu rozstrzygnięcia postępowania spadkowego. Bank wypłaci te pieniądze zgodnie z wyrokiem sądu.

 

Inne banki przekazują wszystkie środki pozostałemu przy życiu posiadaczowi. W takich bankach w umowie o prowadzenie rachunku lub regulaminie znajduje się zapis, że po śmierci jednego posiadacza rachunek jest przekształcany w indywidualny. Może wystąpić również zapis, że w takiej sytuacji umowa o prowadzenie konta ulega rozwiązaniu i bank przekazuje wszystkie środki żyjącemu współposiadaczowi.

 

Nie oznacza to jednak, że spadkobiercy tracą w ten sposób swoje prawa do pieniędzy, które znajdowały się na rachunku. Mogą oni dochodzić swoich praw w sądzie, a później żądać zwrotu należnej części od pozostałego przy życiu współposiadacza. Nie mogą natomiast w takiej sytuacji wymagać wypłaty pieniędzy od banku.

 

Okazuje się więc, że jeśli chcemy mieć pewność, że wybrana przez nas osoba otrzyma wszystkie środki z konta lepiej jest założyć rachunek indywidualny. Wtedy możemy ustanowić dyspozycję na wypadek śmierci. Kwota z takiej dyspozycji nie wchodzi do masy spadkowej. Trzeba jednak pamiętać, że także dyspozycja na wypadek śmierci ma pewne ograniczenia. Można ją ustanowić jedynie na rzecz osób należących do najbliższej rodziny (małżonek, wstępni, zstępni i rodzeństwo). Kwota wypłacona w ramach dyspozycji nie może przekroczyć limitu, który obecnie wynosi ok. 71 tys. zł.

 

Jarosław Sadowski

Analityk firmy Expander

 

 

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s