Dariusz Madejski: Komornik wstrzyma eksmisję tylko na 6 miesięcy


 

Nowe przepisy spowodują, że właściciele lokali nie będą już czekać w nieskończoność na eksmisje dłużników z ich nieruchomości – pisze Dariusz Madejski z e-prawnik.pl. Chodzi o nowelizację ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego. Odświeżone regulacje obowiązują od 16 listopada.

 

Zgodnie z nimi komornik zajmujący się eksmisją osoby niepłacącej za mieszkanie sprawdzi w pierwszej kolejności, czy dłużnik nie jest właścicielem innego lokalu. Jeśli nie będzie miejsca, do którego można taką osobę wyprowadzić, komornik poczeka, aż znajdzie się dla niej pomieszczenie tymczasowe. Do zapewnienia wspomnianych pomieszczeń dla tych, którym sąd nie przyznał prawa do lokalu socjalnego lub zamiennego, nowelizacja zobowiązuje gminy. Nowość polega na tym, że dotychczas przepisy nie precyzowały czy na takie pomieszczenie trzeba czekać miesiąc, czy rok. Wykonując obowiązek opróżnienia lokalu komornik musiał wstrzymać się z egzekucją do czasu, aż gmina wskaże tymczasowe pomieszczenie lub dłużnik znajdzie je sam. Często takie oczekiwanie trwało więc nawet kilka lat. W tym czasie właściciel mieszkania tracił potencjalny zarobek, ponieważ nie mógł wynająć lokalu innej osobie.Od dzisiaj prawo precyzuje, że wstrzymanie egzekucji ma trwać najdłużej 6 miesięcy. Po tym terminie komornik usunie dłużnika do schroniska, noclegowni lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe. W takim miejscu dłużnik będzie czekał, aż gmina przydzieli mu tymczasowe lokum.

 

Pomieszczenie tymczasowe

 

Nowela stawia wymagania tymczasowym pomieszczeniom. Ma nadawać się do zamieszkania, posiadać dostęp do źródła zaopatrzenia w wodę oraz do ustępu, jednak umywalka i ustęp mogą znajdować się poza budynkiem. Pokój ma mieć okno oraz oświetlenie elektryczne. Pomieszczenie musi mieć możliwość ogrzewania, nie może mieć zawilgoconych ścian i musi zapewniać możliwość zainstalowania np. kuchenki gazowej. Konieczne jest również zagwarantowanie minimum 5 mkw powierzchni mieszkalnej na jedna osobę. Taki lokal, w miarę możliwości powinien znajdować się jak najbliżej lokalu, z którego eksmitowany został wykwaterowany.

 

Bez ulgi dla znęcających się nad rodziną

 

Odświeżone przepisy wskazują też grupy osób, którym nie należy się prawo do pomieszczenia tymczasowego. Chodzi o dłużników, którzy terroryzują innych współmieszkańców tego samego domu zajmujących inne lokale oraz tych, którzy są sprawcami przemocy w rodzinie. Takiego pomieszczenia nie dostaną również ci lokatorzy, którzy zostali wyeksmitowani z lokalu wynajmowanego na podstawie umowy o najem okazjonalny.

 

Co stanie się z takimi osobami? Od razu trafią do schroniska lub noclegowni. W ich przypadku nie będzie nawet okresu ochronnego, który obowiązuje od 1 listopada do 31 marca. Przypominamy, że w ciągu tych pięciu miesięcy obowiązuje zakaz wykonywania wyroków eksmisyjnych.

W konsekwencji pozbycie się niechcianego lokatora będzie możliwe także w okresie zimowym. Oprawca z wyrokiem eksmisji nie będzie czekał na pomieszczenie tymczasowe w tym samym lokalu, w którym mieszkają ofiary jego przemocy.

 

Pomieszczenie tymczasowe nie będzie na zawsze

 

Jak sama nazwa wskazuje, lokale do których zostaną wyeksmitowani dłużnicy mają być na jakiś czas. Gminy będą bowiem podpisywały z nimi umowę najmu, która może być zawarta na okres od 1 do 6 miesięcy.

 

Zmiana prawa jest związana z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który wchodzi w życie 17 listopada. Orzeczenie uchyla przepis zabraniający eksmisji na bruk (chodzi o art. 1046 § 4 kodeksu postępowania cywilnego). Opisana nowelizacja wypełnia tę lukę.

 

PODSTAWA PRAWNA: Ustawa z dnia 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego(Dziennik Ustaw z 19 października 2011 Nr 224 poz. 1342).

 

Źródło: e-prawnik.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s