NBP uczestnikiem Nowych Porozumień Pożyczkowych


Jako uczestnik NAB, NBP pozostaje w gotowości do wypłacenia MFW oprocentowanej pożyczki, do kwoty odpowiadającej 2,53 mld SDR (3,95 mld USD, wg kursu na dzień 17 listopada 2011 r.). Przekazanie przez NBP środków nastąpi w przypadku, gdy MFW uzna za niezbędne zwrócenie się do uczestników NAB z wnioskiem o zwiększenie jego zasobów. Przystąpienie Narodowego Banku Polski do Porozumień NAB stanowi realizację zobowiązań Polski do udziału w czasowym zwiększeniu zasobów finansowych MFW, podjętych na szczeblu Unii Europejskiej (decyzje Rady Europejskiej z marca i czerwca 2009 r.). Środki udostępnione MFW w ramach NAB zaliczają się do płynnych rezerw walutowych NBP.

New Arrangements to Borrow jest formułą dodatkowego finansowania działalności MFW przez państwa członkowskie, poprzez udzielanie Funduszowi oprocentowanych pożyczek, podlegających zwrotowi w okresie wynikającym z decyzji o ustanowieniu NAB i o uruchomieniu środków. Pożyczki udostępniane na rzecz MFW w ramach NAB dają możliwość w przyszłości uzupełnienia zasobów finansowych MFW na wypadek zwiększonego zapotrzebowania na programy pomocowe wywołanego globalnym kryzysem finansowym. Możliwość korzystania z finansowania w ramach NAB pozwoli MFW na bardziej skuteczne reagowanie na kryzysy finansowe, poprzez szybką mobilizację znacznych środków finansowych.

Obecnie w porozumieniu NAB uczestniczy 36 podmiotów (państwa członkowskie MFW lub instytucje z tych państw), a łączna kwota środków dostępnych w tej formule wynosi ponad 360 mld SDR ( ponad 562 mld USD, wg kursu na dzień 17 listopada 2011 r.).

Źródło: NBP, MFW, NE, mad

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s