Unijni urzędnicy skontrolują… kurne chaty

 


 

Bawi Cię to, drogi czytelniku? A nie powinno, ponieważ zgodnie z unijnymi wymogami od nowego roku kury muszą dostać nowe klatki spełniające wyśrubowane kryteria. W Polsce problem niewymienionych klatek dotyczy ok. 4 mln kur, czyli zdaniem ministra Sawickiego około 30% kurników. Wiąże się to ze sporymi wydatkami na inwestycje, a hodowcy, którzy nie poradzą sobie z wymianą klatek do końca roku staną przed poważnym problemem, ponieważ jajka od kur mieszkających w starych kurnych chatach nie będą mogły być sprzedawane. Natomiast kraje członkowskie, gdzie takie stare kurne chaty wciąż jeszcze goszczą poczciwe kury nioski zapłacą dotkliwe kary finansowe. Sęk w tym, że nie wiadomo kiedy zapłacą i ile zapłacą.

 

John Dalli, komisarz UE ds. zdrowia zarzekał się dziś podczas konferencji prasowej, która odbyła się w przerwie obrad unijnych ministrów ds. zdrowia (przewodniczył jej szef polskiego resortu zdrowia Bartosz Arłukowicz), że Komisja nie przedłuży ostatecznej daty przystosowania klatek do dyrektywy i już przygotowuje się do przeprowadzenia koniecznych kontroli zgodności. Na kontrolach się nie skończy. Dalli zapowiada bowiem, że wobec opornych państw (bo te KE wini za niedopilnowanie wymiany klatek) podejmie „środki ochronne”, czyli „otworzy procedury karne”. Zgodnie z obserwacjami KE, kandydatów do „środków ochronnych” jest wielu.

 

Komisja, ku uciesze hodowców i państw członkowskich, kontrolować ma wyłącznie klatki – podaje PAP. To jeszcze wprawdzie nie potwierdzone informacje, ale pozwalają wierzyć, że unijni kontrolerzy nie będą żądać niszczenia jaj zniesionych przez kury mieszkające w starych kurnych chatach.

 

Z danych KE wynika, że w nieprzystosowanych klatkach starego typu znajdzie się po 1 stycznia ponad 51 mln kur w przynajmniej 11 krajach UE, co odpowiada około 50 mln jajek dziennie.

– Albo państwa członkowskie znajdą sposoby miedzy sobą, by zapewnić zbyt takich jaj, albo zapewnią, że jajka nie znajdą się poza terytorium kraju – przyznał jeden z unijnych urzędników. Nie bardzo rozumiem. Czyżby urzędnik powiedział „wiem, że będziecie łamać nasze prawo unijne jajeczne, ale niech ja tego nie widzę”?

Jaja „na szampony” do włosów też muszą być składane w nowych klatkach inaczej będzie kara – postanowili unijni urzędnicy. Ale tu już jest większy problem.

– Kontrola, które z tych jaj pochodzą od kur z nieodpowiednich klatek, jest praktycznie niemożliwa – przyznał urzędnik.

 

W ubiegłym miesiącu Marek Sawicki (minister rolnictwa) wspominał coś o „okresie przejściowym”, ale wyłącznie dla tych hodowców, którzy zaczęli już wymieniać klatki dla kur. Ci mieliby dostać czas do końca lipca, ale ich jaja – ups, jaja ich kur – będą miały „ograniczony do rynku”. Poza tym „okres przejściowy” może dotyczyć jednak wyłącznie jaj „na szampony”.

 

No dobrze. Rozumiem, że klatki muszą się przeprowadzić przed 1 stycznia, żeby nie łamać prawa, a jaja „na szampony” ze starych klatek mają ograniczony zasięg. A co z tymi karami za kurne chaty?

– Proces otwierania procedur w przypadku państw ich nieprzestrzegających rozpocznie się tak szybko, jak to będzie możliwe – oświadczył Dalli w komunikacie. Czyli tak szybko jak to będzie możliwe nałoży kary i "nie zaproponuje żadnego odroczenia" od daty… hmm, no właśnie, jakiej?

 

Unijne przepisy o klatkach dla kur wprowadzono w 1999 r. Ustalają one minimalne normy ochrony niosek. W klatkach nowego typu ma być mniej kur niż dotychczas, a klatki mają mieć m.in. minimum 35 cm wysokości i grzędę. Hodowcy, którzy nie umieszczą kur w nowych klatkach, muszą zaproponować kurom inny tryb życia, np. bieganie luzem po podwórku.

 

A co na to kury? 

 

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Unijni urzędnicy skontrolują… kurne chaty

  1. Radzę dowiedzieć się czym jest „kurna chata”, bo kojarzenie jej z kurami jest co najmniej głupotą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s