Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będzie TK ws. budżetu?


Za uchwaleniem ustawy okołobudżetowej głosowało 231 posłów, przeciw było 213, a jeden wstrzymał się od głosu.

 

Poprawki zgłoszone przez PO przywracają możliwość dofinansowania samorządom z budżetu do 100 proc. kosztów realizacji zadań własnych, takich jak wypłata zasiłków stałych i opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne. Projekt mówił o dofinansowaniu do 80 proc. tych wydatków.

Sejm odrzucił natomiast wszystkie poprawki opozycji – zgłoszone przez kluby PiS i SLD. Opozycja proponowała, by m.in. nie podnosić akcyzy na olej napędowy, a także zmiany zapisów dotyczących Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Funduszu Pracy oraz finansowania zadań własnych samorządu.

Przepadła także poprawka, która zakłada wycofanie się z zamrożenia wysokości zakładowych funduszy świadczeń socjalnych.

 

Ustawa okołobudżetowa zawiera zmiany w przepisach, konieczne do realizacji budżetu państwa w 2012 r. Przewiduje m.in. podwyżkę akcyzy na olej napędowy i wyroby tytoniowe oraz likwidację lokat tzw. antybelkowych.

Zgodnie z planami resortu finansów, 1 stycznia 2012 r. akcyza – na olej napędowy oraz paliwa powstałe ze zmieszania takiego oleju z biokomponentami, a także biokomponenty stanowiące samoistne paliwa – wzrośnie z 1 048 zł za 1000 litrów do 1 196 zł. Natomiast z 1 401 zł za 1000 litrów na 1 446 zł wrośnie akcyza na paliwa do silników odrzutowych.

 

Według MF, zmiana stawek akcyzy na paliwa związana jest z dostosowaniem polskiej stawki akcyzy do minimów unijnych (330 euro za 1000 litrów). Podwyżka wynika z osłabienia polskiej waluty. Zmiana spowoduje wzrost cen w sprzedaży detalicznej o ok. 18 gr na litrze, budżetowi zaś przynieś ma ok. 2,2 mld zł w skali roku.

Zgodnie z ustawą 1 stycznia 2012 r. wzrośnie też o 4 proc. akcyza na wyroby tytoniowe, co ma przynieść budżetowi 245 mln zł dodatkowych wpływów w skali roku. Założono przy tym spadek sprzedaży o 2,5 proc. i brak podwyżek cen detalicznych ze strony producentów.

Resort finansów zaproponował także zmianę w ustawie o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego, który jest wykorzystywany do produkcji rolnej. Zakłada ona zmianę terminów, w których rolnicy powinni składać stosowne wnioski.

 

Ustawa okołobudżetowa nowelizuje Ordynację podatkową, wprowadzając nowe zasady zaokrąglania podstawy opodatkowania. Chodzi o likwidację możliwości zakładania lokat tzw. antypodatkowych, z dzienną kapitalizacją odsetek, których zyski nie podlegają 19-proc. Stawce "podatku Belki".

Ponadto w 2012 r. zamrożona zostanie wysokość przyszłorocznych odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Chodzi o fundusz, z którego pracodawca dofinansowuje np. wypoczynek lub zapomogi dla najuboższych pracowników.

 

Projekt przewiduje, że deficyt w przyszłym roku nie przekroczy 35 mld zł. Wydatki budżetu państwa mają wynieść nie więcej niż 328,7 mld zł, a dochody 293,7 mld zł. Według rządu realizacja budżetu w przyjętym kształcie umożliwi obniżenie w 2012 r. deficytu sektora finansów publicznych poniżej poziomu 3 proc. PKB, do czego Polska się zobowiązała.

Projekt zakłada także zamrożenie płac w państwowej sferze budżetowej i waloryzację od marca 2012 r. świadczeń emerytalno-rentowych o 4,8 proc. We wrześniu 2012 r. podwyżkę w wysokości 3,8 proc. dostaną nauczyciele. Rząd założył, że w 2012 roku wzrost gospodarczy wyniesie 2,5 proc., inflacja 2,8 proc., a bezrobocie na koniec roku 12,3 proc.

 

Teraz ustawa trafi do Senatu.

 

SLD zapowiada wniosek do TK ws. tegorocznego budżetu

 

– Klub SLD opracuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tegorocznej ustawy budżetowej – powiedział rzecznik klubu Sojuszu Dariusz Joński. Według SLD, w pracach nad projektem budżetu naruszono przepisy ustawy o Komisji Trójstronnej.

 

Joński przypomniał podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że zgodnie z art. 3 ustawy o Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych, strona rządowa, nie później niż 20 dni przed przedstawieniem projektu ustawy budżetowej Sejmowi, kieruje ten projekt wraz z uzasadnieniem do Komisji Trójstronnej, w celu zajęcia stanowiska przez strony pracowników i pracodawców.

 

– Pan premier był zobowiązany przedłożyć stronie pracodawców i stronie związków zawodowych do zaopiniowania projekt ustawy budżetowej. Tak się jednak nie stało – powiedział rzecznik klubu SLD. Dodał, że jeszcze przed rozpoczęciem obecnego posiedzenia Sejmu klub SLD zwracał się do marszałek Ewy Kopacz z wnioskiem, by nie rozpoczynać prac nad projektem ustawy budżetowej. W środę odbyło się pierwsze czytanie projektu budżetu.

 

– Wszędzie tam, gdzie PO nie będzie konsultowała ze społeczeństwem projektów ustaw, a jest do tego zobowiązana, zarówno lewica, jak i związki zawodowe będą reagowały (…) Dlatego też SLD wystąpi z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego trybu uchwalania budżetu na 2012 rok. Nie możemy pozwolić na to, żeby PO, mając z PSL większość na sali sejmowej, za nic miała stronę społeczną i nie konsultowała tak ważnej, zwłaszcza w dobie kryzysu, ustawy budżetowej – podkreślił Joński.

 

Szef OPZZ Jan Guz podkreślił, że ustawa budżetowa jest zbyt ważną ustawą, by społeczeństwo nie było informowane o tym, co je czeka w najbliższym okresie, jakie będą podwyżki, jakie waloryzacje, jak będą rosły świadczenia, wynagrodzenia, w jakim zakresie będzie ograniczona pomoc socjalna, w jaki sposób rząd zamierza pozyskać środki do budżetu.

– To są pieniądze publiczne. Czasami spieramy się o tysiąc złotych, a tu wydajemy kilkaset miliardów, nie pytając społeczeństwa – dodał szef OPZZ.

 

Wniosek do TK ma opracować OPZZ. Według Jońskiego złożony zostanie w najbliższym czasie, jednak dopiero po zakończeniu prac nad tegorocznym budżetem. Ustawa budżetowa zostanie prawdopodobnie uchwalona na posiedzeniu Sejmu w przyszłym tygodniu. Rzecznik klubu Sojuszu zapowiedział też, że o poparcie wniosku zwróci się do innych klubów parlamentarnych. Zgodnie z konstytucją, wniosek do TK może złożyć m.in. grupa 50 posłów. Klub SLD liczy w tej kadencji 26 posłów.

 

Premier Donald Tusk zapewnił w piątek, że procedury konsultacji nad budżetem są zgodne z prawem.

– Mam inne zdanie w tej sprawie. Uważam, że procedujemy zgodnie z prawem (…) warto pamiętać o tym, że ten budżet jest w 99 proc. budżetem konsultowanym przez wiele miesięcy wiosną i latem tego roku. Dlatego te procedury konsultacyjne i rzetelność konsultacji nie podlega najmniejszych wątpliwości – powiedział Tusk dziennikarzom w Sejmie.

 

pap, ne, mad

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s