Boże Narodzenie – żniwa dla fałszerzy pieniędzy


 

W czasie tych szczęśliwych chwil, największą przyjemność sprawia nam przebywanie z rodziną i dawanie upominków innym. Kupując podarunki swoim bliskim często nie jesteśmy jednak świadomi, że w tym czasie sprawiamy także prezenty fałszerzom pieniędzy.

 

Polacy lubią obdarowywać swoich bliskich. Jednak dla większości z nich to bardzo stresująca czynność – szczególnie w okresie przedświątecznym – która powoduje, że zakupione prezenty często okazują się przypadkowe. Cały ten stres związany z wybieraniem podarków sprawia, iż jesteśmy łatwym celem dla fałszerzy pieniędzy. Płacąc za kolejne prezenty, nie przywiązujemy zbyt dużej uwagi do tego, czy wśród wydanej nam reszty nie znajduje się fałszywy banknot.

 

Boże Narodzenie w liczbach

 

Ponad 1/3 Polaków spodziewa się, że w najbliższym czasie sytuacja gospodarcza naszego kraju pogorszy się, mimo to nie planują oszczędzać na świątecznych wydatkach. Statystyczna polska rodzina zamierza wydać na tegoroczne Boże Narodzenie ok. 1 950 zł. Z tej kwoty na prezenty przeznaczone zostanie około 460 zł, czyli 14% średniego wynagrodzenia w Polsce. To więcej niż w 2010 roku. Łącznie za niespodzianki dla swoich bliskich zapłacimy aż 9 mld zł, co stanowi równowartość 0,6% PKB**. Tak wzmożony przepływ gotówki jest doskonałą okazją do wprowadzenia w obieg fałszywek. Boże Narodzenie to nie tylko czas radości, rodzinnej atmosfery i wszechobecnej euforii, ale także okres aktywnej działalności fałszerzy pieniędzy.

 

Jak wykryć fałszywkę?

 

Niewiedza Polaków w zakresie wykrywania fałszywych banknotów skutkuje zwiększonym ryzykiem pojawienia się falsyfikatów w obiegu gotówkowym. W kończącym się roku kalendarzowym na 10 000 banknotów 1 był podrobiony. Jeżeli przyjmiemy, że kwota 9 miliardów, którą Polacy wydadzą na prezenty składa się jedynie z 100-złotówek, okazuje się, że w okresie świątecznym w obiegu może znajdować się 9.000 fałszywych banknotów.

– To zestawienie pokazuje, jak łatwo możemy wejść w posiadanie fałszywki. Aby tego uniknąć wystarczy tylko znać i stosować 3 podstawowe sposoby rozpoznawania autentyczności banknotu – mówi Sylwester Salach, prezes zarządu firmy DCB.

 

Po pierwsze dotykamy banknotu w odpowiednich miejscach by znaleźć i poczuć pod palcami druk stalorytniczy. Jeśli wyczujemy, że powierzchnia jest całkowicie gładka, możemy być prawie pewni, że banknot jest fałszywy.

Po drugie, oglądamy banknot pod światło zwracając uwagę na znak wodny oraz nitkę zabezpieczającą. W końcu, po trzecie przechylamy go pod różnym kątem, aby zauważyć elementy pokryte m.in. farbą metaliczną czy farbą zmieniającą kolor.

Stosując te trzy najprostsze metody, nie musimy obawiać się, że podczas świątecznej gorączki staniemy się potencjalnym sprawcą przestępstwa lub narazimy się na straty finansowe.

 

Co zrobić, gdy w portfelu znajdziemy podejrzaną stówkę?

 

Jeśli mamy podejrzenia, że któryś z banknotów lub monet znajdujących się w naszym portfelu jest fałszywy musimy zawiadomić policję, ponieważ każdy, kto – nawet nie zdając sobie z tego sprawy – płaci fałszywym banknotem jest w myśl prawa winny przestępstwa wprowadzania do obiegu fałszywych pieniędzy. Policja przyjmując zgłoszenie zatrzyma podejrzany banknot za pokwitowaniem, a następnie przekaże go do ekspertyzy do Narodowego Banku Polskiego. Jeżeli okaże się, że banknot jest autentyczny, odzyskamy pieniądze, jeśli nie – zostanie on zatrzymany bez prawa do zwrotu równowartości.

Zgodnie z kodeksem karnym za wprowadzanie fałszywek do obiegu grozi od roku do 5 lat pozbawienia wolności.

 

 

* Globalny sondaż miesięcznika Reader’s Digest

http://www.zycie.senior.pl/147,0,Swieta-Bozego-Narodzenia-stresuja-Polakow,13229.html

** Badanie „Zakupy świąteczne 2011” opracowane przez firmę Deloitte

http://www.deloitte.com/view/pl_PL/pl/publikacje/podcastyaudio/7d1c6c2b3d883310VgnVCM1000001a56f00aRCRD.htm

 

 

mad

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s