Oskarżeni o wyłudzenie ponad 5,5 mln zł kredytów


Akt oskarżenia w tej sprawie został w czwartek skierowany do rzeszowskiego sądu okręgowego.

Jak poinformował PAP szef Wydziału Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie Damian Mirecki, każdy z oskarżonych wyłudził od kilku do kilkunastu tysięcy zł. Wśród nich znalazło się też dwóch rekordzistów, którym prokuratura zarzuciła wyłudzenie po ponad 1,2 mln zł.

 

Oskarżeni to mieszkańcy woj. podkarpackiego. Oprócz 13 członków grupy przestępczej, wśród oskarżonych znalazły się też osoby werbowane do zaciągania kredytów, tzw. słupy. Według śledczych wyłudzili oni kredyty z oddziałów banku w Rzeszowie, Brzozowie i Krasnym Stawie.

 

Wszyscy wyrazili chęć dobrowolnego poddania się karze. Uzgodnili oni z prokuraturą kary od roku pozbawienia wolności do pięciu lat w zawieszeniu na okres 10 lat oraz naprawienie szkody i kary grzywny.

Grupa działała od października 2008 do czerwca 2009 r.

 

Organizatorzy werbowali ludzi, którzy mieli za odpowiednim wynagrodzeniem zaciągać kredyty. Były to osoby najczęściej bezrobotne, a także i bezdomne. Otrzymywali oni od głównych organizatorów niezbędne dokumenty: zaświadczenia o dochodach, sfałszowane deklaracje podatkowe i ubezpieczeniowe, czasami nawet schludną odzież.

Później taka osoba, tzw. słup, składała w banku wniosek o kredyt, a otrzymaną gotówkę oddawała mocodawcom, sama zatrzymując uzgodnioną zapłatę – od kilkuset zł do kilku tys. zł.

Kilku członków grupy założyło firmy, by zalegalizować proceder. Jedna z nich świadczyła usługi

pośrednictwa kredytowego, inne "produkowały" dokumenty konieczne przy ubieganiu się o kredyt.

 

Jest to już kolejny akt oskarżenia w tej sprawie. W ubiegłym roku prokuratura oskarżyła o wyłudzanie kredytów 64 osoby. Natomiast sprawa czterech podejrzanych o założenie i kierowanie tą grupą przestępczą oraz kilku innych jej członków prokuratura wyłączyła do odrębnego postępowania i śledztwo nadal trwa.

 

Grupa, która działała od jesieni 2008 roku, została rozbita w sierpniu 2009 roku. Policja zatrzymała wówczas 24 osoby, w tym szefów grupy.

 

pap, mad

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s