Spowolnienie w sektorze przemysłowym pogłębia się, liczba nowych zamówień ponownie spada


 

Główny wskaźnik HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego, który jest kalkulowany na podstawie pięciu wskaźników: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych, drugi miesiąc z rzędu pozostał poniżej neutralnego poziomu 50,0. Najnowszy odczyt wskaźnika, który wyniósł 48,8 był najniższym od października 2009 roku, a średnia za ostatni kwartał (50,0) jest najniższa od III kwartału 2009 roku (47,6).

 

W grudniu liczba nowych zamówień spadła drugi miesiąc z rzędu. Był to pierwszy spadek miesiąc do miesiąca w sektorze od 2009 roku. Ponadto tempo tego spadku było najszybsze od czerwca 2009 roku. Liczba nowych zamówień z rynków eksportowych spadła siódmy miesiąc z rzędu, jednak w nieco słabszym tempie niż w listopadzie.

 

Mimo spadku liczby nowych zamówień wzrost wielkości produkcji został utrzymany, a nawet był nieznacznie wyższy w stosunku do listopada. Tempo tego wzrostu pozostało jednak słabe, zarówno w porównaniu z całym rokiem 2011, jak i z danymi historycznymi. Wielkość zaległości produkcyjnych spadła siódmy miesiąc z rzędu, aczkolwiek tempo tego spadku było niewielkie.

 

Kolejnym kluczowym wynikiem najnowszych badań jest odnotowany w grudniu spadek poziomu zatrudnienia. Liczba miejsc pracy w sektorze zmalała po raz pierwszy od lipca 2010 roku. Ponadto tempo tego spadku było najszybsze od października 2009 roku. Firmy uzasadniały spadek poziomu zatrudnienia niewystarczającą liczbą nowych zamówień oraz presją na cięcie kosztów.

 

W grudniu inflacja kosztowa pozostała wyraźna i znacznie przyspieszyła w porównaniu do listopada. Najnowsze dane zasygnalizowały najszybszy wzrost średnich kosztów produkcji od kwietnia bieżącego roku, a inflacja pozostała wyższa niż historyczny trend z badań. Firmy uzasadniały presję kosztową wyższymi cenami energii, paliwa i metali oraz wpływem osłabienia złotego na ceny importu.

 

W grudniu wzrosły średnie ceny pobierane przez producentów za ich wyroby, co wydłużyło obecny okres wzrostów do dwudziestu jeden miesięcy. Tempo inflacji cen wyrobów gotowych pozostało jednak niewielkie, co odzwierciedla presję konkurencyjną.

 

Komentując wyniki badańPMI Polskiego Sektora Przemysłowego, Agata Urbańska, ekonomistka HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej, powiedziała:

W grudniu główny wskaźnik PMI ponownie odnotował spadek. Wskaźnik Produkcji wzrósł, jednak wzrost ten był zdecydowanie osłabiony przez spadek Wskaźnika Nowych Zamówień oraz Wskaźnika Zatrudnienia. Co istotne, miesięczny spadek Wskaźnika Zatrudnienia był największym w historii. Znajduje to potwierdzenie w oficjalnych danych, które również wskazują na niewielkie spowolnienie wzrostu zatrudnienia. W listopadzie zatrudnienie w firmach wzrosło 2,5% rok do roku. Było to takie samo tempo wzrostu jak w październiku, jednak niższe niż 3,1% odnotowane w III kwartale i 4% w I kwartale. Dane PMI wskazały na przyspieszenie tego spadkowego trendu. Pomimo spowolnienia tempa spadku liczby nowych zamówień eksportowych w stosunku do listopada, Wskaźnik Nowych Zamówień spadł drugi miesiąc z rzędu i to w szybszym tempie. Wskaźnik Kosztów Produkcji odnotował wyraźny wzrost, w przeciwieństwie do Wskaźnika Cen Wyrobów Gotowych. Wyniki te w połączeniu z malejącym Wskaźnikiem Zatrudnienia wskazują na złagodnienie średnioterminowego trendu inflacyjnego i pomimo wysokiego odczytu inflacji CPI stanowią argument przeciwko podwyżce stóp procentowych. Podsumowując, dane wskazują na spowolnienie aktywności gospodarczej, zarówno krajowej jak i zagranicznej.

 

Główne wyniki badań

  • Najszybszy spadek liczby nowych zamówień od czerwca 2009 roku

  • Zatrudnienie spada po raz pierwszy od lipca 2010 roku

  • Inflacja kosztowa przyspiesza do najwyższego poziomu od ośmiu miesięcy

 

HSBC PMI® Polski Sektor Przemysłowy

Źródło: Raposrt HSBP Polski Sektor Przemysłowy

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s