W tym roku banki udzielą nawet o 40% mniej kredytów hipotecznych


– Liczba udzielanych w tym roku kredytów hipotecznych może spaść nawet o 30-40%, a więc o ponad jedną trzecią. To duży spadek, ale może to dobrze. Trudniej będzie dostać kredyt, co być może uchroni niektórych kredytobiorców przed nadmiernym zadłużeniem – powiedział dyrektor Departamentu Klienta Rynku Mieszkaniowego w PKO BP Tadeusz Swat.

 

Analitycy z Centrum AMRON – instytucji powołanej przez banki do zbierania informacji m.in. o rynku nieruchomości – spodziewają się w 2012 roku spadku liczby udzielanych kredytów o ok. 20%.

 

Trudno jest jednoznacznie oddzielić działanie rekomendacji S od działania pozostałych czynników, takich jak spowolnienie gospodarcze czy skutki działań legislacyjnych. Chodzi o zmiany w programie „Rodzina na swoim”, drastycznie ograniczające liczbę mieszkań, które mogą być objęte dopłatami do kredytu – powiedział analityk AMRON Jerzy Ptaszyński.

 

Nieco ostrożniejsze szacunki przedstawia Open Finance.

– Z sondy przeprowadzonej przez Open Finance głównie wśród dużych banków wynika, że nowe przepisy rekomendacji S utrudnią dostęp do kredytów hipotecznych około 15-20% klientów – powiedziała analityk tej firmy Halina Kochalska.

 

Według głównego analityka Expandera Pawła Majtkowskiego liczba udzielonych w tym roku kredytów nie spadnie drastycznie. Zauważył, że przewidywania analityków co do skutków kolejnych rekomendacji były zazwyczaj zawyżane, a potem rzeczywistość je weryfikowała.

 

– Koniec tego roku i początek 2012 r. z pewnością będzie niełatwy dla rynku kredytów hipotecznych. Jednak z powodu rekomendacji S utrata zdolności kredytowej nie będzie dotyczyć moim zdaniem więcej niż 15% klientów banków – powiedział.

 

Kochalska przewiduje, że rok 2011 wypadnie dobrze pod względem liczby udzielanych kredytów, pomimo tego, że jesienią widać było osłabienie popytu.

– Wpływ na to miały zapewne zapowiedzi nadciągającego kryzysu oraz coraz powszechniejsze oczekiwania spadku cen mieszkań. Na dobry wynik 2011 r. wpłynął bijący rekordy popularności program kredytów z dopłatami do odsetek „Rodzina na swoim” – wyjaśniła.

 

Od 1 stycznia br., zgodnie z rekomendacją S, banki muszą liczyć zdolność kredytową przy założeniu, że okres kredytowania jest nie dłuższy niż 25 lat. Rekomendacja przewiduje m.in. maksymalny udział raty kredytu w dochodach gospodarstwa domowego. W przypadku kredytów w złotówkach jest to 50%, a w przypadku kredytów denominowanych w walutach obcych – 42%.

 

PKO BP, Centrum AMRON, Open Finance, Expander, pap, mad

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s