Prof. Hanna Świda-Ziemba nie żyje


Prof. Świda-Ziemba poważnie chorowała od jesieni ubiegłego roku.

– Wczoraj została przetransportowana do hospicjum i kilka godzin później zmarła – powiedział dyrektor Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW dr hab. Wojciech Pawlik.

 

Według Pawlika, profesor prawdopodobnie zostanie pochowana na warszawskich Powązkach.

– Będziemy się starali urządzić pogrzeb na tyle prywatnie ile się da – zaznaczył dyrektor ISNS i wyjaśnił, że badaczka do oficjalnych uroczystości podchodziła z dużym dystansem.

 

Urodzona w 1930 roku w Wilnie Hanna Świda-Ziemba była profesorem socjologii i pedagogiem, autorytetem w dziedzinie badań nad młodzieżą i niekwestionowanym autorytetem moralnym. Była współtwórczynią ISNS UW oraz Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW. Aktywnie uczestniczyła w działaniach opozycji antykomunistycznej. W latach 1991-1993 była sędzią Trybunału Stanu.

 

Ostatnio wykładała w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej i w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od października nie prowadziła już zajęć dydaktycznych.

 

Zdaniem Pawlika najważniejszą książką Świdy-Ziemby była wydana w zeszłym roku publikacja "Młodzież PRL. Portrety pokoleń w kontekście historii". Jak wyjaśnił dyrektor ISNS, było to podsumowanie długoletnich badań socjolog nad polską młodzieżą w czasie PRL-u. W listopadzie 2011 r. podczas Targów Książki w Krakowie za książkę przyznano jej nagrodę im. Długosza.

 

Świda-Ziemba była też autorką książki "Człowiek wewnętrznie zniewolony. Mechanizmy i konsekwencje minionej formacji – analiza psychologiczna", w której pod kątem socjologicznym analizowała system totalitarny. Poza tym była m.in. autorką książek: "Obraz świata i życia. Z badań młodzieży licealnej", "Urwany lot. Pokolenie inteligenckiej młodzieży powojennej w świetle listów i pamiętników z lat 1945-1948", czy "Młodzi w nowym świecie".

 

Jak opowiadał Pawlik, Świda-Ziemba "była osobą bezkompromisową, bardzo wymagającą". Jego zdaniem to, nad czym w danym momencie pracowała, całkowicie ją pochłaniało – czy była to działalność w Solidarności, czy badania naukowe.

 

W grudniu Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski nagrodził Świdę-Ziembę prezydent Bronisław Komorowski – za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej.

 

pap, mad

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s