Cofka z Bałtyku – woda zalała pierwsze gospodarstwa


Rzecznik wojewody Edyta Wrotek powiedziała, że woda zalała trzy gospodarstwa we wsi Nowakowo (woda wdarła się do domów i budynków gospodarczych na wysokość 40 cm), zagrożone jest też jedno gospodarstwo we wsi Kępa Rybacka.

– Mieszkanka jednego z gospodarstw ewakuowała się do sąsiadów, inni nie chcą na razie opuszczać domów – powiedziała Wrotek.

Zamknięty jest most pontonowy w miejscowości Nowakowo.

 

Rzecznik prasowy wojewódzkiej straży pożarnej w Olsztynie Zbigniew Jarosz powiedział, że zalane są także drogi powiatowe w gminach Tolkmicko i Frombork a domy wzdłuż rzeki Elbląg są podtopione (woda wdarła się m.in. do piwnic).

– W związku z pogarszającą się sytuacją na miejsce jadą 2 dodatkowe kompanie strażaków tj. 150 osób. Ponieważ na drodze panują bardzo trudne warunki, pada mocno śnieg, widoczność jest ograniczona na miejsce dojedziemy pewnie za 2-3 godz. – powiedział w sobotę wieczorem Jarosz. Dodał, że na godz. 21 w Elblągu zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego, w którym weźmie udział m.in. komendant wojewódzki straży pożarnej w Olsztynie.

 

W związku z poważną sytuacją zagrożenia powodziowego wojewoda warmińsko-mazurski ogłosił w sobotę alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatu elbląskiego i utrzymał stan pogotowia przeciwpowodziowego na terenie miasta Elbląg i powiatu braniewskiego.

 

Jak poinformowała Wrotek, w samym Elblągu straż pożarna zabezpieczyła ulice: Panieńską, Warszawską, Kotwiczą, Radomską i Grochowską. Na ul. Panieńskiej i Bulwarze Zygmunta Augusta ułożono zapory napełniane wodą oraz worki z piaskiem na długości 250 m, broniąc kampingu, siedziby prokuratury oraz straży granicznej. Na ul. Grochowskiej i Kotwiczej ułożono łącznie 50 m wału z worków. Dodatkowo zabezpieczono studzienki burzowe, układając 200 worków z piaskiem.

 

60 worków z piaskiem ułożono także we Fromborku przy ul. Rybackiej – tam woda podchodzi do domu wielorodzinnego. We Fromborku przy bosmanacie nadbudowano groblę układając 800 worków z piaskiem.

 

Służby meteorologiczne alarmują, że silny północno-zachodni wiatr powodujący cofkę ma zacząć słabnąć dopiero w niedzielę.

 

pap, ne, mad

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s