Bank of China otwiera oddział w Polsce– Jest zainteresowanie inwestycjami w polski rynek, również bezpośrednio poprzez otwarcie oddziałów. Chodzi o aplikacje dwóch banków, które pochodzą z Chin, ale mają filie w Luksemburgu – przyznał Wojciech Kwaśniak z KNF.

 

Zapytany o to, jakie są to banki, potwierdził, że chodzi o ICBC i Bank of China. Jednakże podkreśla, że oba wnioski są na wstępnym etapie.

– Jest to bardzo wstępny etap związany z przygotowaniem formalnej aplikacji spełniającej warunki prawa europejskiego, związanych z notyfikacją w sprawie otwarcia oddziałów – powiedział Wojciech Kwaśniak.

 

Kwaśniak przyznaje, że tak ogromne banki mogłyby zatrząść polskim rynkiem bankowym. Bank of China jest jednym z 4 największych banków Chin, a ICBC to największy bank świata. Nic więc dziwnego, że polskie banki wolałyby utrzymać obecny podział rynku.

– Nasz sektor bankowy jest stosunkowo rozdrobniony. Jeśli udział jakiegoś banku jest półprocentowy, jednoprocentowy lub trzyprocentowy w całym sektorze bankowym, to nie jest to groźne – uważa Krzysztof Pietraszkiewicz ze Związku Banków Polskich.

 

Ale groźniej robi się, jeśli suma bilansowa, tak jak w przypadku ICBC wynosi ponad 2 biliony dolarów. To mniej więcej 10 razy tyle, ile w całym sektorze bankowym w Polsce. Oba banki mają już swoje europejskie siedziby w Luksemburgu. Nie wykluczone więc, że chciałyby działać na zasadzie oddziału banku luksemburskiego w Polsce.

– W Polsce preferujemy takie rozwiązania, żeby wchodzący na nasz rynek bank, podlegał polskiemu prawodawstwu, żeby był przez nasz nadzór kontrolowany i monitorowany. Czyli, żeby służył rozwojowi, nie destabilizował polskiej gospodarki i czasami nie wytracał polskich oszczędności – powiedział Pietraszkiewicz.

 

Bank ICBC deklaruje, że miałby się zająć wsparciem chińskich firm obecnych w Polsce i polskich firm, które chciałyby działać w Chinach.

Bank of China natomiast udzielał gwarancji chińskiemu konsorcjum COVEC co do terminowej realizacji inwestycji na autostradzie A2. Można tylko spekulować, że warunkiem otrzymania zgody na działalność Bank of China w Polsce będzie wypłata gwarancji za nieudaną chińską inwestycję na A2.

 

newseria.pl, zbp, knf, mad

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s