Portugalia: Krótszy czas wypłacania zasiłków dla bezrobotnych


Minister pracy i polityki społecznej Pedro Mota Soares poinformował, że od tego roku minimalny okres otrzymywania zasiłków jest o cztery miesiące krótszy od dotychczasowego i wynosi 5 miesięcy. Ograniczeniu ulegnie również maksymalny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych z 24 do 18 miesięcy.

 

Pedro Mota Soares ujawnił, że zmiany dotyczące prawa do zasiłków dla bezrobotnych zostały zaaprobowane w środę przez trójstronną komisję składającą się z członków rządu, przedstawicieli związków zawodowych i organizacji pracodawców.

– Nowe zasady nie dotyczą osób będących obecnie na bezrobociu. Te będą korzystać z dotychczasowych zasad – dodał Mota Soares.

 

Ograniczenie okresu otrzymywania zasiłków dla bezrobotnych było jednym z warunków umowy kredytowej z maja ubiegłego roku, na podstawie której Portugalia otrzymała 78 mld euro pożyczki zewnętrznej. W porozumieniu zawartym z UE i MFW Lizbona zobowiązała się do obniżenia do końca 2011 r. deficytu budżetowego z 8,9 proc. do 5,9 proc. W 2012 r. ma on wynieść 4,5 proc., a rok później 3 proc.

 

W przyjętej przez rząd w 2011r. strategii budżetowej na lata 2011-2015 wprowadzono limit wysokości maksymalnego zasiłku dla bezrobotnych, który określono na 1048 euro miesięcznie. Średnia minimalna wysokość zasiłku dla osób bez pracy wynosi w Portugalii 420 euro.

 

Poziom bezrobocia w ponad 10-milionowej Portugalii jest najwyższy od 35 lat. Bez zatrudnienia pozostaje tam już ponad 13 proc. osób. Najbardziej dotknięta bezrobociem jest młodzież w wieku 18-24 lat, wśród której bezrobotni stanowią aż 30 proc.

 

Z Lizbony Marcin Zatyka

 

PAP, mad

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s