Anonymous blokuje strony Sejmu RP, Prezydenta i Kancelarii Premiera

Z ostatniej chwili

(00:14): Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zajmuje się już atakiem na strony w domenie gov.pl. Sama również padła ofiarą ataku.

Atak – jak podaje grupa Anonymous – jest spowodowany przyjęciem przez Sejm ustawy o podpisaniu porozumienia ACTA i warunkach jego wykonania. Polska ma podpisać dokument 26 stycznia tego roku w Tokio. "To nie jest zwykły atak hakerów na strony internetowe" – pisze Anonymous i odsyła do strony http://xkcd.com/932/

Ogólnopolskie media bagatelizują problem. Stacje telewizyjne podają lakoniczne informacje na temat rzekomego ataku hakerów lub mówią o awarii. 

 

(23:59): strona Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie działa

 

TANGO  DOWN tusk.pl World Web Wor –  strona tusk.pl nie działa.

 Biuro prasowe Sejmu potwierdza awarię, o ataku nie wspomina. Anonymous na Twitterze pisze:

„sejm.gov.pl TANGO DOWN” i w dalej: „The word is #Poland will sign #ACTA in 5 days !!FIRE!! #OpMegaUpload #Anonymous #CabinCr3w World War Web”

 

Atak grupy Anonymous wygląda na bardzo poważny. Co chwilę dowiadujemy sie o kolejnych zablokowanych stronach. Nie działają strony wielu ministerstw, Sejmu RP, Kancelarii Premiera. Strona Prezydenta pracuje na kopii zapasowej. 

"No target, big or small, are to mighty to watch them fall. Don’t fuck with our internet" – pisze na swoim Twitterze Anonymous.

 

 

 

26 stycznia Polska ma podpisać porozumienie ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), które powstało by walczyć m.in. piratami w sieci. Rząd wprost nie poinformował o tym opinii publicznej, nie przeprowadził konsultacji społecznych. ACTA ma być wprowadzona po cichu.

Dokument był przygotowywany bardzo szybko, w tajemnicy i prezentowany jako korzystny dla gospodarek państw oraz twórców i ich praw autorskich. Niestety, dokument nie jest taki doskonaly jak przedstawiają go jego autorzy. Ma mieć wpływ nie tylko piratów buszujących po internecie lecz także rozwój technologii.

– ACTA chroni własność intelektualną w sposób agresywny i szkodliwy dla osób trzecich – pisze Anna Rymsza z portalu dobreprogramy.pl. – W akcie często pada słowo „przemysł”, ale o prawach obywateli już się tak dużo nie mówi. Definicja komercyjnej skali naruszenia własności intelektualnej w ACTA jest szersza, niż w obecnym prawie, i według niektórych może doprowadzić do uznania dziennikarzy za przestępców. Innowacje mogą być ryzykowne z punktu widzenia finansowego, a do tego ACTA może ponownie zbudować mury tam, gdzie już osiągnięto kompromis (Światowa Organizacja Handlu, Światowa Organizacja Własności Intelektualnej, porozumienie TRIPS i inne). Porozumienie może zaangażować dostawców Internetu w walkę z piractwem, co może zaowocować blokowaniem niektórych usług i monitorowaniem ruchu, a więc ograniczaniem komunikacji i naruszaniem prywatności abonentów. Tymczasem, mimo licznych apeli organizacji pozarządowych (na przykład Internet Society i Panoptykon) ani polski rząd, ani Parlament Europejski nie wspominają nawet słowem o konsekwencjach podpisania porozumienia. Co więcej, Parlament UE nawet nie opublikował komentarza i swojej opinii o ACTA i mimo wpływu na rynek leków tekstu tego nie przeanalizowała komisja do spraw opieki zdrowotnej w UE. Mimo tego już za tydzień akt, o którym tak mało wiedzą zwykli obywatele, zostanie podpisany. Prawdopodobnie nie dowiemy się też dlaczego.

 

We wrześniu ubiegłego roku prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę pozwalającą na ogłoszenie stanu wyjątkowego, wojennego lub klęski żywiołowej w razie cyberataku. Jak zachowa się rząd i prezydent? Czy czeka nas stan wyjątkowy?

 

Warto przeczytać: "Wojna z piratami"

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s