Spór o ACTA także w USA


Rząd USA podpisał to porozumienie i czeka ono na ratyfikację przez Senat. Popiera je większość senatorów z obu partii. Senat planuje ratyfikację w marcu.

W najnowszym numerze tygodnika "Forbes" E.D. Kain ostrzega jednak, że ACTA podobnie ograniczy wolność wypowiedzi w internecie, jak projekty ustaw SOPA i PIPA o walce z kradzieżą własności intelektualnej w sieci, nad którymi prace Kongres wstrzymał w ubiegłym tygodniu po masowej akcji protestu.

Autor nie analizuje krytykowanego przez siebie porozumienia – jego główne zastrzeżenie sprowadza się do sposobu, w jaki rząd USA je zawarł.

"Traktat został wynegocjowany potajemnie za kulisami, przez niewybranych przez nikogo biurokratów ściśle współpracujących z lobbystami przemysłu rozrywkowego" – pisze Kain i wzywa do protestu.

"Czas wstrzymać wprowadzenie w życie tego traktatu. Możemy do tego potrzebować kolejnego globalnego zaciemnienia, aby zwrócić na niego uwagę" – kontynuuje autor, nawiązując do wyłączenia na dobę Wikipedii w proteście przeciw SOPA i PIPA.

ACTA dotyczy obrotu wszelkiego rodzaju podrabianymi artykułami, ale obecny spór w Polsce i protesty w USA odnoszą się do jego zapisów wprowadzających restrykcje w internecie.

"ACTA omija suwerenne prawa krajów-sygnatariuszy, zmuszając dostawców usług internetowych do przyjęcia drakońskich środków" – czytamy w "Forbes".

Krytycy ACTA zaczęli zbierać podpisy pod petycją do Białego Domu przeciwko porozumieniu. Ekspert ds. własności intelektualnej z American Enterprise Institute w Waszyngtonie, Daniel Hanson, zwraca jednak uwagę, że tekst ACTA jest publicznie dostępny od kwietnia 2010 r., więc było dość czasu na dyskusję o tym traktacie.

Podkreśla też, że ACTA nie wprowadza "drakońskich przepisów", lecz głównie umożliwia współpracę organów sprawiedliwości różnych krajów w ściganiu piractwa internetowego przez wprowadzenie zasady wzajemności do ich przepisów w tym zakresie.

"Traktat ten pozwala tylko na międzynarodowe egzekwowanie już istniejących praw służących do walki z kradzieżą własności intelektualnej, a nie wprowadza nowych praw. Można tu przeprowadzić analogię z dwustronnymi umowami o ekstradycji" – powiedział PAP Hanson.

Dlatego też ACTA nie zmusi – jego zdaniem – USA do zmiany praw dotyczących ochrony własności, aby dostosować je do wymogów międzynarodowego traktatu.

 

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski

(PAP)

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s