Tusk Roku Wprost najlepszyDziś ten inteligent posłem już nie jest i sam zasilił – sprawdziłam – grono niezamożnych (żal dobijać leżącego, nie podam nazwiska). Złożyło się na to szereg nieszczęść, m.in. zobowiązania do spłaty po przegranej kampanii wyborczej, nagły spadek dochodów, kłopoty ze spłatą kredytu na (dużo za duży) dom, kosztowne problemy beztroskich dzieci i szereg innych. Teraz już były poseł wierzy, że można wpaść w kłopoty z dnia na dzień, bez widoków na poprawę. Tyle poseł, były. A co z szarym zjadaczem chleba, wyborcą tegoż posła, lub innego? Ilu takich szarych ubogich żyje w Polsce?

 

Eurostat opublikował porażające dane: 27,8 proc. Polaków w 2010 roku było zagrożonych ubóstwem. To ponad 10 mln osób! Obecnie jest ich jeszcze więcej. Według Eurostatu aż 30,8 proc. polskich dzieci jest zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym (!) oraz 27,6 proc. dorosłych w wieku 18-64 lata i 24,4 proc. osób w wieku od 65 lat.

 

Sytuacja w Unii Europejskiej i poszczególnych krajach nie wygląda dużo lepiej. W całej UE ubóstwem (w 2010r.) lub wykluczeniem społecznym zagrożonych było 115 mln osób, czyli 23,4 proc. Wg szacunków, dane z 2010 roku nie poprawiają się lecz pogarszają.

 

– Proporcjonalnie najwięcej osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym jest w Bułgarii (42 proc.), Rumunii (41 proc.), na Łotwie (38 proc.), na Litwie (33 proc.) i na Węgrzech (30 proc.), a najmniej w Czechach (14 proc.), Szwecji i Holandii (po 15 proc.), Austrii, Finlandii i Luksemburgu (po 17 proc.) – czytamy w raporcie Eurostatu.

 

Dobrze. Piszę o ubóstwie i wykluczeniu społecznym nie pierwszy raz. Nie pierwszy raz muszę więc załączyć legendę do prezentowanych danych, w przeciwnym razie zawsze znajdzie się jakiś idowiec opłacany przez sprawców biedy, który zarzuci mi, że ktoś kto nie płaci rachunków za prąd nie jest biedny, jest za to złodziejem. Wyjaśniam zatem, że osoby żyjące za minimum socjalne prędzej nie dojedzą niż pozwolą sobie na opóźnienia w płatnościach za rachunki. Dlaczego? Bo kolejnym problemem nie do przeskoczenia byłaby eksmisja. I proszę mnie nie prowokować nazywając ich oszustami lub złodziejami. Tak wielkiej bezczelności nawet święty nie odpuści, a co dopiero wredny pismak.

 

Osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym wg Eurostatu to takie, które spełniają przynajmniej jeden z trzech warunków: żyją na granicy ubóstwa (już po uwzględnieniu finansowego wsparcia socjalnego), mają ciężką sytuację materialną (nie mogą np. opłacić rachunków lub ogrzać mieszkania) albo żyją w gospodarstwach domowych o tzw. bardzo niskiej intensywności pracy.

 

Autorzy raportu Eurostatu przypominają, że najbardziej narażone na ubóstwo i wykluczenie społeczne są dzieci. W 2010 roku w UE było ich aż 27 proc. Dla porównania dorosłych w wieku 18-64 lata było 23 proc. i 20 proc. w wieku powyżej 64 lat. Jedynie w czterech krajach UE (Bułgarii, Słowenii, Finlandii i Szwecji) to najstarsi obywatele w wieku powyżej 65 lat są najbardziej dotknięci ryzykiem ubóstwa.

 

W tym miejscu chciałabym złożyć panu premierowi Donaldowi Tuskowi szczere „wypchaj się” z okazji nagrody Człowiek Roku, którą odebrał z rąk Lisieckiego, wydawcy tygodnika Wprost, osieroconego przez – jakże bardzo lubianego przez premiera – Tomasza Lisa.

 

I przypomnę tekst, który napisałam w maju ubiegłego roku, publikowałam na Nowym Ekranie TUTAJ i w Gazecie Bankowej (pod innym, zmienionym przez redakcję tytułem). Innych artykułów przypominać nie będę. Sami sobie poszukajcie.  

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s