W oczekiwaniu na PIT-11


 

Brak deklaracji nie zwalnia go z obowiązku rozliczenia podatku do 30 kwietnia. Czyni go jednak znacznie trudniejszym. Nawet jeżeli pracodawca nie wywiąże się ze swojego obowiązku i nie dostarczy nam deklaracji PIT, musimy rozliczyć się z fiskusem w terminie. Warto więc najpierw poprosić o wyjaśnienie sprawy, najlepiej pisemnie.

– Fakt, że pracodawca nie przesyła nam PIT-11, tego podstawowego formularza, na podstawie, którego przygotowujemy zeznanie, nie zwalnia nas z obowiązku złożenia zeznania podatkowego. Taki pracownik powinien zwrócić się do pracodawcy z zapytaniem o przyczyny tego stanu – mówi Andrzej Marczak, doradca podatkowy KPMG.

 

Jeśli mimo interwencji u pracodawcy nie dostaliśmy rocznego rozliczenia, możemy zwrócić się o pomoc do urzędu skarbowego.

– Niesolidny pracodawca może być ukarany grzywną za nieterminowe wystawienie czy niewystawienie deklaracji PIT-11 – mówi Andrzej Marczak.

Zgodnie z kodeksem karnym skarbowym grzywna może wynieść nawet równowartość 180 stawek dziennych. Stawki te nie mogą być niższe od 1/30 minimalnego wynagrodzenia ani wyższe niż jego 400-krotność.

 

Bez dokumentu od pracodawcy roczne rozliczenie z fiskusem będzie zdecydowanie trudniejsze.

– Jeżeli pracownik na czas nie uzyska PIT powinien złożyć zeznanie na podstawie dokumentów, które posiada. To mogą być np. wydruki bankowe, przelewy bankowe czy deklaracje dotyczące ubezpieczeń społecznych. Z tych deklaracji można wywnioskować, jaki miał dochód, jaka była potrącona zaliczka na podatek i jakie składki były wpłacone do ubezpieczeń społecznych i na tej podstawie rozliczyć się z urzędem skarbowym – dodaje doradca podatkowy.

 

Nie zaszkodzi również poinformować urząd skarbowy o zaistniałej sytuacji.

– Doradzałbym, żeby do takiego zeznania dołączyć list przewodni wyjaśniający taką sytuację, że z winy pracodawcy nie otrzymałem tej deklaracji PIT-11 i dlatego, wypełniając swoje obowiązki podatkowe, składam zeznanie na podstawie dostępnych mi danych – radzi Andrzej Marczak.

Jeśli pracownik nie uwzględni w swoim rozliczeniu dochodu od pracodawcy, który nie wystawił deklaracji, urząd skarbowy z pewnością się o to upomni. Nie zawsze kończy się tylko wezwaniem do korekty. Podatnik musi liczyć się z tym, że urzędnicy naliczą należny podatek wraz z odsetkami ustawowymi.

 

newseria.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s