Apteczne karty podarunkowe są legalne


 

Na początku roku, po wejściu w życie ustawy o refundacji leków, protestowali wszyscy: farmaceuci, lekarze, pacjenci. Ustawa wprowadza m.in. zakaz przekazywania zachęt dotyczących produktów refundowanych i zakazuje reklamy aptek.

 

– Początkowo byliśmy bardzo zaskoczeni sygnałami z rynku farmaceutycznego, że karty podarunkowe, stosowane przez wiele aptek, mogę naruszać nową ustawę refundacyjną – mówi Grzegorz Głowacki, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Emitentów Kart Podarunkowych.

 

Część środowiska farmaceutycznego uznała, że apteczne karty podarunkowe mogą naruszać powyższą ustawę. W przypadku naruszenia ustawy przez aptekę, wojewódzki inspektor farmaceutyczny może nałożyć wysoką karę pieniężną.

– Pragnę uspokoić wszystkich aptekarzy, że korzystanie z kart podarunkowych nie narusza ustawy refundacyjnej, a jest nowoczesnym i wygodnym środkiem płatniczym – zaznacza Grzegorz Głowacki.

 

Stowarzyszenie otrzymało od dwóch niezależnych kancelarii prawnych ekspertyzy, które wskazują, że stosowanie kart podarunkowych nie narusza ustawy refundacyjnej. Karta podarunkowa jest traktowana jako jeden z wielu środków płatniczych, a umieszczenie informacji o akceptacji kart podarunkowych nie jest reklamą apteki.

 

Polskie Stowarzyszenie Emitentów Kart Podarunkowych działa od ponad 2 lat i koncentruje swoją aktywność na regulacjach rynkowych oraz promocji kart podarunkowych. Stowarzyszenie, razem z Instytutem Logistyki i Magazynowania GS1 Poland, prowadzi aktualnie prace nad ujednoliceniem oznaczenia kart podarunkowych dla wszystkich wydawców.

 

Źródło: Serwis Informacji Zleconych PAP, Polskie Stowarzyszenie Emitentów Kart Podarunkowych

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s