Rostowski: Mundurówki powinny pracować do 67 r. życia


 

Głównym punktem rozpoczynającego się dziś posiedzenia Sejmu będzie debata nad projektem ustawy wydłużającej i zrównującej wiek emerytalny kobiet i mężczyzn. Według rządowej propozycji uprawnienia do emerytury pracownik nabędzie dopiero po 67. roku życia. Posłowie zajmą się również projektem zmian w emeryturach mundurowych, który podnosi wiek emerytalny funkcjonariuszy do 55. roku życia pod warunkiem jednak, że staż służby wynosi 25 lat.

 

Oba projekty zostały w piątek przyjęte przez Radę Ministrów. Jednak to może nie być ostatnie słowo rządu w sprawie emerytur.

– Stopniowo powinniśmy zmierzać do tego, żeby przywileje zmniejszać i wszystkie grupy zawodowe po kolei, spokojnie wprowadzać do systemu powszechnego – podkreśla Jacek Rostowski.

 

Zdaniem ministra finansów przywileje emerytalne mogłyby zachować jedynie naprawdę "wyjątkowe grupy" jak np. pracujący na dole górnicy. Ale już nie służby mundurowe.

– Chciałbym, żebyśmy za kilka lat wrócili do tej sprawy i żeby nowo wstępujący do służby już wchodzili do systemu powszechnego – mówi minister.

 

Eksperci przekonują, że proponowane przez rząd zmiany w emeryturach są konieczne, nie tylko ze względu na sytuację gospodarczą kraju, ale i na poziom życia przyszłych emerytów. Zdaniem Jacka Rostowskiego korzyści odczują również pracownicy.

– Ten system jest nie tylko społecznie sprawiedliwy, ale pozwala też na elastyczność na rynku pracy, bo można przechodzić z jednej firmy do drugiej czy z jednego sektora do innego, zachowując wszystkie uprawnienia emerytalne – argumentuje Rostowski. I dodaje:

– Jest wiele krajów w Europie Zachodniej, które dopiero dochodzą do takich elastycznych systemów emerytalnych i jeszcze daleko od nich są.

 

 

newseria.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s