Pogłębiło się zróżnicowanie sytuacji finansowej przedsiębiorstw


 

– Na kondycję dużych przedsiębiorstw niefinansowych wpływ miały trzy istotne czynniki: powoli, ale wyraźnie zwiększający się popyt, silny wzrost cen surowców i towarów oraz wahania kursu złotego – czytamy w opracowaniu pt. „Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw w IV kw. 2011 r.”, które Narodowy bank Polski opublikował 30 kwietnia. Znajdują się w nim również dane dotyczące całego 2011 r. Nominalne przychody firm wzrosły w tym okresie w porównaniu do 2010 r. o 13 proc. Zysk brutto okazał się wyższy o 16,2 proc. Autorzy opracowania zwracają jednak uwagę, że o zwiększeniu wyniku finansowego z całokształtu działalności w IV kw. zadecydował wzrost wyniku na operacjach finansowych.

 

Pogłębiło się zróżnicowanie sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Szybciej bogaciły się firmy duże niż z grona małych i średnich. Lepiej wiodło się eksporterom niż zakładom zorientowanym na rynek wewnętrzny. Odsetek firm rentownych wyniósł na koniec 2011 r. 78 proc. i był nieznacznie niższy (o 0,4 pkt.) niższy niż w 2010 r.

 

W 2011 r. nastąpił wzrost inwestycji o 11,1 proc., choć pozostawały one nadal na niższym poziomie niż w okresie ożywienia gospodarczego. W ślad za wzrostem inwestycji przyspieszyła dynamika kredytu długoterminowego. Poziom zadłużenia (względem aktywów) sektora przedsiębiorstw był bliski swojej długookresowej średniej.

 

Mimo dobrej sytuacji finansowej, w IV kwartale 2011 r. więcej przedsiębiorstw redukowało zatrudnienie (52 proc.), niż powiększało je (43 proc.).

 

Cały raport dostępny TUTAJ

 

Źródło: NBP

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s