Komornik nie może wyczyścić konta do zera

Wielokrotnie pisałam o tym co może, a czego nie może komornik i firma windykacyjna. Przypominam, komornik nie jest Bogiem i nie może dyrygować życiem dłużnika.

„Witam. Mojej mamie zablokowano konto, na które wpływają jej jedyne środki na zycie w kwocie 1000 zł. Komornik nie może odblokować konta bez zgody wierzycieli tzn. Intrum Justitia, tak więc pieniądze leżą na koncie, mama nie może ich pobrać co jest równoznaczne z wegetacją i brakiem chęci do życia, bo jak tu żyć bez grosza przy duszy. Jakiekolwiek próby porozumienia się z tą pożal się Boże prawomocną firmą windykacyjną kończą się obelgami oraz zastraszaniem z ich strony. Bardzo proszę o poradę jak rozwiązać tą kwestię. Z góry serdecznie dziękuję”.

To jeden z tysięcy listów jakie od niemal roku napływają do redakcji. Po ich lekturze nasuwa się bardzo poważny wniosek. Dłużnicy nie znają swoich praw, a komornikom i firmom windykacyjnym zależy na tym by ten stan trwał jak najdłużej. Dlatego od niemal roku publikuję materiały omawiające te zwykłe i te skomplikowane sprawy, by jak najlepiej zapoznać dłużników z ich prawami. Wasze listy, Wasze historie nadsyłane do redakcji pozwalają na zbieranie wiedzy o metodach pracy komorników i pracowników firm windykacyjnych (nie ma w Polsce zawodu zwanego powszechnie „windykator”!!!), metodach działania (tych rzeczywistych nie ustawowych) sądów w Polsce oraz o potrzebach dłużników i ich rodzin. Wszystkie te informacje posłużą przygotowaniu raportu i być może – jeśli nam w tym pomożecie – podręcznika dla dłużnika, w którym omówimy wszystkie prawa i obowiązki dłużnika oraz sposoby radzenia sobie z korespondencją z sądem i komornikiem.

Odpowiadając na cytowany na wstępie list Pani Agnieszki, posłużyć się muszę fragmentem Prawa bankowego:

Ustawa Prawo bankowe z dnia 29 sierpnia 1997 r. (stan prawny na dzień 14 lipca 2011 r.)

Art. 54.

1. Środki pieniężne znajdujące się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych umów, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za okres bezpośrednio poprzedzający dzień wystawienia tytułu wykonawczego.

2. Środki pieniężne zgromadzone na rachunku oszczędnościowym, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym oraz na rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej prowadzonym dla kilku osób fizycznych są wolne od zajęcia do wysokości określonej w ust. 1, niezależnie od liczby współposiadaczy takiego rachunku

Komentarz jest w zasadzie zbędny. Wystarczy pamiętać, że komornik choć może zablokować konto w banku, to nie może zabrać dłużnikowi wszystkich pieniędzy. Musi zostawić mu pieniądze na życie. Ustawa Prawo bankowe zezwala bankom na wypłatę pieniędzy z zablokowanego rachunku do wysokości trzech średnich krajowych, która wynosi obecnie 3 586,75 zł (za marzec, kwiecień i maj 2012, Monitor Polski 2012, Nr 17, poz. 62). Oznacza to, że z zajętego rachunku bank może wypłacić 10.760,25 zł.

Trzeba również pamiętać, że jeżeli komornik zajmie wynagrodzenie w pracy (nie więcej niż 50% wynagrodzenia) to próba zajęcia pozostałej części np. z rachunku bankowego jest bezprawna. W takim wypadku należy napisać skargę na czynności komornika (kosztuje 100 zł, ale można wnosić o zwolnienie z kosztów). Szarpanina z komornikiem, bankiem czy sądem może jednak potrwać jakiś czas, dlatego w przypadku, gdy komornik zajmuje 50 procent wynagrodzenia i jednocześnie rachunek bankowy, warto rozważyć pobieranie wynagrodzenia gotówką z kasy firmy. Pracodawca nie może odmówić. To, że wysyła wynagrodzenie na rachunek pracownika jest dobrą wolą pracownika, w Polsce nie ma obowiązku rozliczania się z pracodawcą za pomocą rachunku bankowego. W ten sposób można uratować przed nieprawnym zajęciem komorniczym pozostałą część wynagrodzenia za pracę.

Ważne! W każdym piśmie, od komornika czy z sądu, na końcu znajduje się pouczenie, w którym napisane jest ile czasu przysługuje na odpowiedź, zażalenie, skargę itd. Należy bezwzględnie przestrzegać tych terminów. Przegapienie jednego dnia spowoduje lawinę kłopotów.

Jedna uwaga do wpisu “Komornik nie może wyczyścić konta do zera

  1. Witam mi dzisiaj komornik wyczyścił konto do zera bez jakiego kolwiek powiadomienia dosłownie gdy zalogowałem się na swoje konto to mnie zamurowało i nie wiem co robić pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s