Nie spać!

 

Za komentarz do dzisiejszych Wiadomości i Faktów posłuży mi cytat z Tuwima: „Całujcie mnie wszyscy w dupę”.

 

W mediach o Euro 2012 przeczytamy, usłyszymy, obejrzymy wszystko, nawet to czy narzeczone piłkarzy przyjadą i gdzie będą się czesać. A ja to mam w… tam gdzie Tuwim.

 

Poza informacjami o kibicach, TVP 1 i TVN (Polsatu już nie obejrzałam) powiedziały o kwiatach złożonych przez delegacje rosyjskiej reprezentacji na Euro pod tablicą upamiętniającą tragedię smoleńską wmurowaną w ścianę pałacu prezydenckiego. O innych i ich kwiatach jedno zdanie.

Wspomniano jeszcze o zakazie stadionowym dla dwóch rosyjskich kibiców, ale to też Euro.

I tyle.

 

A pod Kijowem spadł samolot

 

Zginęło 5 osób, a 13 zostało rannych. Może gdyby zginęło 55 osób, szacowne telewizje napomknęłyby cokolwiek, ale 5?

– Samolot Let L-410 Turbolet rozbił się podczas awaryjnego lądowania na polu w okolicach niewielkiego lotniska w Borodiance na zachód od Kijowa, gdzie szkoleni są skoczkowie spadochronowi – pisze w depeszy z Kijowa Jarosław Junko z PAP. – Maszyna musiała lądować w związku z porywistym wiatrem i burzą, która przeszła w tym czasie nad częścią obwodu kijowskiego.

 

Ukraińskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych podało, że na pokładzie samolotu należącego do Ukraińskiej Szkoły Pilotów znajdowało się 16 spadochroniarzy oraz dwóch członków załogi. Rannych przewieziono do szpitala.

 

Tymczasem w Gryfinie…

 

W Gryfinie w woj. Zachodniopomorskim – o czym również mainstream milczy – odbyło się dziś lokalne referendum w sprawie lokalizacji elektrowni jądrowej mającej stanąć w tej gminie.

Do głosowania uprawnionych jest 25 tysięcy Gryfinian. Od 7:00 do 21:00 odpowiadają na pytanie „Czy jesteś za lokalizacją elektrowni jądrowej wraz z wszelką inną infrastrukturą związaną z przemysłem jądrowym na terenie gminy Gryfino?”. Według stanu na godz. 11:30, komisja wyborcza nie stwierdziła żadnych nieprawidłowości ani zakłóceń. By referendum było ważne, głos musi oddać co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania.

 

Czy referendum zmieni coś w planach PGE, które ma budować siłownię atomową? I tak, i nie. Jeśli gmina okaże się być otwarta na inwestycję, niewątpliwie będzie to miało znaczący wpływ na ostateczną decyzję dotyczącą lokalizacji elektrowni. W grę wchodzi Mielno (Zachodniopomorskie) oraz Choczewo i Żarnowiec (Pomorskie). W lutym br. w gminie Mielno jej mieszkańcy w referendum opowiedzieli się przeciw takiej inwestycji.

 

Zajrzyjmy jeszcze do świata finansów

 

Wczoraj eurogrupa podjęła decyzję o przyznaniu hiszpańskiemu sektorowi bankowemu 100 mld euro z czego zadowolenie wyraził dziś hiszpański premier Mariano Rajoy. Zadowolenia nie wyrażają „Oburzeni” i domagają się by te pieniądze przeznaczyć dla ludzi nie dla banków. I o tym nawet w TVP wspomnieli. Nie wspomnieli jednak, że Rajoy wcale optymistą nie jest i choć z pomocy się cieszy to zastrzega, że pomimo niej kryzys gospodarczy w Hiszpanii – jego zdaniem – pogłębi się w tym roku znacznie. Programu dokapitalizowania banków nie nazwał pakietem pomocowym ponieważ, jak twierdzi, „różni się on od pomocy dla Grecji, Włoch, czy Portugalii”.

 

Skoro już o południe Europy zahaczam

Odwiedzili nas Włosi – kibice z prezydentem Giorgio Napolitano na czele.

Dziś w Dworze Artusa w Gdański wspólny obiad zjedli prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką i prezyden Włoch Giorgio Napolitano również z małżonką. Przybyło w sumie ok 30 osób, m.in. były prezydent Lech Wałęsa, wojewoda pomorski Ryszard Stachurski, marszałek województwa Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Po obiedzie biesiadnicy ruszyli na mecz Hiszpania-Włochy.

 

Jeszcze przed obiadem, prezydent Włoch złożył trójkolorowy wieniec (w barwach włoskiej flagi) przed dawną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej pod pomnikiem Poległych Stoczniowców. W uroczystości asystowali żołnierze Marynarki Wojennej, a obserwowało ją kilkunastu włoskich kibiców pokrzykujących radośnie na widok swojego prezydenta.

 

Napolitano przyjechał do Polski z trzydniową wizytą (na mecz, ale jakoś prywatę trzeba usprawiedliwić). Poniedziałek i wtorek spędzi w Warszawie. Będzie rozmawiał z prezydentem Komorowskim m.in. o polsko-włoskich relacjach dwustronnych oraz kwestiach europejskich, czyli o tyle Maryni.

 

I wiele innych…

 

…mniej i bardziej istotnych informacji zlekceważono, jak choćby kilkusetosobowy protest pracowników bułgarskiej straży więziennej (dostają pensje poniżej średniej krajowej, a dodatków socjalnych nie nie podniesiono im od 10 lat!), wypadek paralotniarza pod Iławą (ma połamany kręgosłup), śmiertelny finał policyjnego pościgu w Lubuskiem czy silne trzęsienie ziemi na greckiej wyspie Rodos i egejskim wybrzeżu Turcji.

 

W TVP i TVN nie znalazłam też dziś informacji o protestach przeciwko Euro 2012, które odbyły się dziś w Poznaniu (ech ten Poznań, woła mnie, woła…) pod hasłem „Chleba zamiast igrzysk”. W proteście udział wzięło kilkaset osób (wg. policji) w tym przedstawiciele organizacji pracowniczych i stowarzyszeń lokatorów. Poznaniacy, zrelacjonujcie ten protest!

 

Zastanawia mnie jeszcze jedno

 

Jakie niespodzianki szykuje dla nas rząd? Euro to wszak doskonały moment na wprowadzenie mało wygodnych ustaw i noweli. Media zajęte są Euro, naród w dużej części pod wpływem… Żyć nie umierać, żadnej kontroli. Żebyśmy się nogami nie przeżegnali po tym Euro jak na światło dzienne wypłynął co ciekawsze, klepnięte już, super pomysły jaśnie nam panujących.

 

 

 

Piosenka ze spektaklu „Tuwim dla dorosłych” – Nova Scena Teatru Roma, Warszawa ( premiera 15 stycznia 2011) 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s