STRAJK w poniedziałek. Poznań bez prądu

 
 
 
Głównym powodem strajku jest łamanie praw pracowniczych oraz porozumień społecznych przez zarząd spółki. Piotr Adamski z Komitetu Strajkowego mówi również o notorycznym uchylaniu się zarządu od rokowań w ramach sporu zbiorowego m.in. poprzez odrzucenie Mediatora wyznaczonego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. "Zarząd z uporem forsuje przeprowadzenie restrukturyzacji spółki, której skutkiem będzie likwidacja jednostek terenowych technicznej obsługi klienta" – piszą o powodach strajku związkowcy. "Po zlikwidowaniu tych placówek zdecydowanie pogorszy się obsługa klientów. Pogotowie Energetyczne będzie musiało jechać do klienta nawet 100 km. Już teraz likwidowane są 43 Posterunki w ENEA Operator, przez to wydłuży się dojazd Pogotowia Energetycznego i Służb Eksploatacyjnych usuwających awarie do klienta o 50-60 minut km."
 
Związkowcy podkreślają, że zarząd nie proponuje pracownikom nic w zamian. Nie rozmawia z pracownikami merytorycznie, a jedynym wskaźnikiem działalności spółki ma być osiągany zysk. 
 
– Strajk nie ma nic wspólnego z wynagrodzeniami pracowników, a ze zmianami struktury organizacyjnej firmy, których skutki będą obciążać odbiorców i pracowników – mówią związkowcy.  – Nie chcemy dopuścić do znacznego pogorszenia standardów obsługi klientów. Status spółki odpowiedzialnej za dostarczanie podstawowego elementu dla funkcjonowania państwa i poziomu życia społeczeństwa polskiego, jakim jest energia elektryczna i do tego posługującej się mianem firmy odpowiedzialnej społecznie, do czegoś w końcu zobowiązuje. 
 
Protest rozpocznie się 18 czerwca, czyli w dniu, kiedy w Poznaniu odbędzie się jedno ze spotkań w ramach fazy grupowej EURO 2012. Przez dwie godziny rano i dwie godziny wieczorem pracownicy mają nie wyjeżdżać do awarii. 
 
O swoich planach związkowcy poinformowali mediatora wyznaczonego do prowadzenia negocjacji w sporze zbiorowych między związkami zawodowymi a zarządem ENEA Operator w Poznaniu. 
 
– Zarząd omija zawarte porozumienia, z których wynika zachowanie struktury organizacyjnej firmy, miejsc pracy i miejsc wykonywania pracy bez zmian – mówi Piotr Adamski z "S" w ENEI. – Nie próbuje wejść z nami w dialog, tylko łamie ustalenia. Na poniedziałek wojewoda wielkopolski zaprosił na spotkanie Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego przedstawicieli komitetu strajkowego i zarządu firmy. Na wniosek "S" w ENEA Operator, na spotkanie ma być również zaproszony mediator wyznaczony przez ministerstwo pracy i polityki społecznej. 
 
Zaniepokojenie sytuacją w ENEI oraz poparcie dla działań organizacji związkowych w tym przedsiębiorstwie wyraziło prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność":
 
"(…) Spór zbiorowy, prowadzony z poszanowaniem wszelkich wymogów prawa, traktowany jest przez Zarząd spółki jako nielegalny, co w efekcie uniemożliwiło mediatorowi wyznaczonemu przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (zgodnie z Ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych) podjęcie pracy. Związek zwrócił się do Ministra Pracy i Polityki Społecznej o podjęcie działań zmierzających do rozwiązania sporów. Napięta sytuacja w spółce była 14 czerwca 2012 r. powodem obrad Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. NSZZ "Solidarność" jest zwolennikiem rozwiązywania problemów na drodze negocjacji, jednak w sytuacji, kiedy Zarząd spółki uniemożliwia prowadzenie mediacji Prezydium KK "Solidarność" uznaje, że zapowiedziany przez organizacje związkowe na 18 czerwca br. strajk ostrzegawczy jest w pełni uzasadniony i popiera działania podejmowane przez organizacje związkowe w ENEA Operator SA."
 
– Jutro zamówimy mszę świętą w katedrze poznańskiej o powrót rozumu dla zarządu – mówi Adamski.
 
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s