Strajk ostrzegawczy w Enea Operator w Poznaniu


 

Już za kilka godzin w Poznaniu rozegrany zostanie kolejny mecz fazy grupowej EURO 2012 – Włochy-Irlandia. Zbiega się on z zapowiadanym przez Komitet Strajkowy ENEA kolejnym dwugodzinnym strajkiem ostrzegawczym. Strajk jest konsekwencją sporu pomiędzy związkami zawodowymi a zarządem spółki. Zdaniem Piotra Adamskiego, przewodniczącego NSZZ Solidarność w Enea Operator od kilku miesięcy trwa spór zbiorowy.

 

Inaczej na ten temat wypowiada się rzecznik prasowy Enea SA, Dagmara Prystacka. Podkreśla, że zarząd Grupy uważa strajk za nielegalny i jednocześnie nie przewiduje żadnych konsekwencji strajku dla swoich klientów. Zarząd nie potwierdza również jakoby w zakładzie trwał spór zbiorowy. W oświadczeniu wydanym przez Grupę Enea czytamy:

 

W związku z podjęciem przez NSZZ Solidarność decyzji o powołaniu w Grupie Kapitałowej Komitetu Strajkowego oraz o przeprowadzeniu w dniu 18 czerwca w godzinach 7:00-9:00 i 19:00-21:00 strajku ostrzegawczego w jednej ze spółek Grupy – Enea Operator, informujemy, że w naszej opinii strajk jest nielegalny i w związku z tym Spółka podejmie odpowiednie kroki prawne.

Jednocześnie zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, by zapewnić bezpieczeństwo i ciągłość dostaw energii elektrycznej. Przeprowadzimy wszystkie konieczne działania, by zagwarantować naszym klientom ciągłość dostaw, zwłaszcza w czasie trwania imprezy EURO 2012.

 

– Zarząd Grupy już podjął kroki prawne – odpowiada Prystacka na pytanie o jakie kroki prawne chodzi. – W ubiegłym tygodniu o sprawie powiadomiona została Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

 

Strajk ekip remontowych może jednak spowodować poważne perturbacje i pozbawić ciągłości dostaw energii już nie tylko odbiorców indywidualnych, ale także strategiczne obiekty, jak choćby szpitale – uważa Piotr Adamski. Prystacka kontruje i mówi:

 

– Nie przewidujemy żadnych widocznych skutków tego strajku, ponieważ przystąpił do niego tylko jeden związek zawodowy czyli zaledwie część pracowników – wyjaśnia Prystacka. – Awarie będą usuwali inni pracownicy, którzy do strajku nie przystąpili. Nie mamy z tym żadnych problemów. Nie wiem jaki kataklizm musiałby się wydarzyć by nasi klienci dotkliwie odczuli skutki tego strajku. W miniony weekend nad Poznaniem i okolicami przeszły burze, które spowodowały szereg awarii. Wszystkie one są usuwane na bieżąco, bez opóźnień. Szerzone przez media informacje, jakoby na stadionie w Poznaniu, na którym dziś ma się odbyć impreza sportowa w ramach turnieju EURO 2012, ma zabraknąć prądu. Stadion jest zasilany z dwóch niezależnych źródeł, to po pierwsze, a po drugie, Enea jest przygotowana na ewentualne awarie. Nie przewidujemy żadnych problemów z ich usuwaniem. Wszyscy odbiorcy, w tym także strategiczne obiekty są bezpieczne.

 

O godz. 10:00 rozpoczęło się spotkanie w Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Poznaniu, na które Wojewoda Wielkopolski zaprosił prezesa Enea Operator i przewodniczącego NSZZ Solidarność Piotra Adamskiego.

 

Adamski na spotkanie przyszedł, ale do rozmów nie siadł, ponieważ – jak twierdzi – bez mediatora rozmawiać nie będzie. Złożył jedynie pismo, w którym czytamy:

 

"Nasza obecność na spotkaniu zainicjowanym przez Pana Wojewodę, (jako przewodniczącego WKDS) jest dowodem postępowania przez związki zawodowe zgodnie z duchem dialogu społecznego. Przyczyna, dlaktórej się teraz spotykamy wynika z nierespektowania przez zarząd Enea Operator Sp. z o.o. instytucji dialogu społecznego.

Dialog społeczny służy rozwiązywaniu konfliktów, w tym sporów zbiorowych pracy. W sprawach dotyczących dialogu podstawowe znaczenie mają instytucje i mechanizmy zapisane w Ustawie "o rozwiązywaniu sporów zbiorowych" oraz w Ustawie "o Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych i Wojewódzkich Komisjach Dialogu Społecznego". Obie ustawy uzupełniają się i opisują sposoby rozwiązywania konfliktów w różnych sytuacjach. Część spraw konfliktowych może być rozwiązana w trybie Ustawy o sporach zbiorowych. Tam, gdzie Ustawa o sporach zbiorowych nie może być stosowana, wkraczają instytucje opisane w Ustawie o Trójstronnej Komisji.

Nie można prowadzić równolegle dwóch ścieżek postępowania w oparciu o dwie różne ustawy. Uważamy, że nie jest właściwą ścieżka rozwiązywania sporu zbiorowego w Enea Operator za pomocą Ustawy o Trójstronnej Komisji. Spór zbiorowy jest już rozwiązywany w drodze Ustawy o sporach zbiorowych. W tym trybie doszliśmy już do etapu mediacji. MPiPS desygnowało mediatora. Od tego momentu minęło blisko 3 miesiące, w trakcie Których zarząd Enea Operator uchyla się od rozpoczęcia mediacji.

Nasza decyzja o przeprowadzeniu strajku ostrzegawczego jest zgodna z prawem i Ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (art. 17 pkt 2). Ustawodawca przewidział takie sytuacje w przypadku, gdy pracodawca odmawia udziału w mediacjach jednocześnie grozi doniesieniem do prokuratury o jakoby niezgodne z prawem działania związków. Chcę w tym miejscu powołać się na 26 artykuł Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, który przewiduje za naruszenie przepisów Ustawy poprzez "przeszkadzanie w prowadzeniu w sposób zgodny z prawem sporu zbiorowego". W tej kwestii do prokuratury nie wystąpiliśmy, ponieważ liczymy na zdrowy rozsądek u pracodawcy, który w końcu siądzie z nami do rozmów.

Chcielibyśmy wyjść z tego spotkania z przekonaniem, że strona pracodawcy podejmie decyzję o przystąpieniu do postępowania mediacyjnego. Ta prosta i zgodna z prawem decyzja pracodawcy, usuwa przyczynę, która stała się powodem strajku ostrzegawczego. Z taki też apelem o rozpoczęcie mediacji w trybie Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych zwracamy się do zarządu Enea Operator w obecności Pana Wojewody. Liczymy nie tylko na zrozumienie przez Pana WOjewodę naszego stanowiska. Liczymy na aktywne wsparcie naszego postulatu, aby procedura rozwiązywania sporu zbiorowego nie była dalej bojkotowana przez zarząd. Liczymy, że dzięki wsparciu Pana Wojewody, będą mogły się zacząć mediacje, które stwarzają szansę na pokojowe rozwiązanie sporu."

 

W obrębie Grupy Kapitałowej Enea działa 8 związków zawodowych. Kilka z nich również w spółce Enea Operator. Do strajku przystąpił jedynie NSZZ "Solidarność".

 

Temat będzie kontynuowany.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s