Amber Gold pozywa KNF

W dniu 13 lipca 2012 r. do Sądu Okręgowego w Warszawie złożony został pozew przeciwko Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) o ochronę dóbr osobistych Amber Gold Sp. z o.o.

Komisja Nadzoru Finansowego swoimi celowymi działaniami w istotny sposób wpływa na dobre imię, wiarygodność i renomę firmy Amber Gold, podważając podstawy jej działalności i przyczyniając się do powstania negatywnych komentarzy medialnych – czytamy w komunikacie wydanym dziś przez zarząd Amber Gold.

Zarówno Amber Gold Sp. z o.o., jak i opinia publiczna, nigdy nie otrzymały od KNF informacji, określających konkretne zastrzeżenia względem spółki.To akurat moim zdaniem mało trafne sformułowanie. Osobiście pisałam o zastrzeżeniach jakie KNF ma wobec spółki, a to oznacza, że opinia publiczna miała okazję się z nimi zapoznać.

Komisja Nadzoru Finansowego w swoim ostatnim oświadczeniu poinformowała, że umieściła Amber Gold Sp. z o.o. na liście ostrzeżeń publicznych, ponieważ jak to zostało ujęte w dokumencie, komisja ma „wątpliwości” czy spółka nie wykonuje czynności bankowych bez licencji. Jest to już kolejny dowód na to, że KNF oficjalnie i publicznie przyznaje, że nie istnieją żadne konkretne zastrzeżenia względem spółki Amber Gold. Pozwolę sobie mieć inne zdanie, zbieżne z Komisją.

Ponadto KNF ciągle nie przedstawia podstaw prawnych upoważniających i uzasadniających prowadzenie i publikowanie przez komisję listy ostrzeżeń publicznych, co więcej nie informuje nawet o zasadach jej działania, w szczególności dopisywania i wykreślania podmiotów.

W prawie polskim, tak jak w każdym państwie praworządnym, nie istnieją przepisy umożliwiające organowi administracji publicznej, podlegającemu zasadom państwa prawa, publiczne ostrzeganie, a tym samym podważanie działalności spółki, jedynie na podstawie bliżej nieokreślonych „wątpliwości”. Tym bardziej, że przez prawie 3 lata nie zostały one doprecyzowane przez komisję ani poparte żadnymi podstawami prawnymi. Co więcej te trwające już od niemalże 3 lat „wątpliwości” KNF nigdy nie zostały potwierdzone przez działającą na polecenie komisji prokuraturę.

W ramach złożonego pozwu Amber Gold Sp. z o.o. będzie się domagała m.in.:

– opublikowania przeprosin za bezprawne i niezgodne z prawem działanie w postaci sformułowania przez Komisję Nadzoru Finansowego ostrzeżenia publicznego, w tym bezprawnego ostrzeżenia w zakresie powierzania środków finansowych przed Amber Gold Sp. z o.o. i umieszczenia przez Komisję Nadzoru Finansowego inkryminowanych ostrzeżeń na stronie internetowej komisji,

– usunięcia ze stron internetowych i archiwów internetowych komisji informacji o sformułowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego ostrzeżeniach przed Amber Gold Sp. z o.o.

Biuro Zarządu

Amber Gold Sp. z o.o.

Jeśli wczytać się w tekst oświadczenia, można zauważyć, że to zwykłe bicie piany. Amber Gold i jej prezes Marcin Plichta zrobią wszystko by droczyć się z KNF jak najdłużej ponieważ ten konflikt ma być dla klientów i przyszłych klientów firmy „świadectwem na jej uczciwość”. Oto bowiem ten zły KNF próbuje utrącić uczciwą firmę założoną i prowadzoną przez skazanego prawomocnym wyrokiem za oszustwo finansowe Marcina Plichtę (kiedyś Stefańskiego), która na domiar złego oferuje lokaty (te są zarezerwowane dla banków) i pożyczki, które finansuje z zysków wypracowanych na lokatach. Czyż to nie jest działalność bankowa? Może ja się mylę, może jestem dyletantem? Coś mi jednak mówi, że pan Plichta na wojnie z Komisją Nadzoru Finansowego próbuje ukręcić całkiem duże lody.

Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie moim artykułem o Amber Gold z sierpnia 2010 roku, zdecydowałam się na jego ponowną publikację na Nowym Ekranie.

Banki upadają a Amber Gold nie 

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Amber Gold pozywa KNF

  1. Pingback: Zarzuty dla BGŻ BNP Paribas za oszustwa Amber Gold | Małgorzata Pietkun

  2. Pingback: Ruszył proces i od razu bomba | Małgorzata Pietkun

  3. Pingback: Ruszył proces i od razu bomba | 3obieg.pl - Serwis informacyjny dziennikarstwa obywatelskiego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s