Długi łańcuch ludzkich istnień, połączonych myślą prostą…

 

 

O patriotyzmie można uczyć z nowoczesnych gimnazjalnych podręczników, czytać w Gazecie Wyborczej lub oglądać w TVN, ale wówczas skutki są takie, że adepci tej nauki nie wiedzą kim był Drzymała, Ściegienny, o czym pisał Norwid i po kiego grzyba nasz Hymn Narodowy zaczyna się od słów „Jeszcze Polska nie zginęła”? Albo, zamiast tego, można pójść na Marsz Niepodległości i zobaczyć jak kilkadziesiąt tysięcy ludzi z białoczerwonymi flagami z dumą przyznaje się do polskości.

Jaki patriotyzm dawał siłę konstruktorom II RP? Czy taki sam popchnął polską młodzież w czasie II Wojny Światowej do walki o ojczyznę? Dlaczego Polacy wzniecali powstania wiedząc, czy też czując, że choć ojczyzna na tym zyska, oni do domu już nie wrócą? Co, w okresie zaborów, kazało Polkom nosić czarne stroje? Tego z Gazety Wyborczej i TVN nie można się dowiedzieć. W podręcznikach szkolnych również nie ma o tym wzmianki.

Dlatego audycja, której byłam naocznym świadkiem, dzięki uprzejmości redaktora Andrzeja Gelberga, jest nadzwyczaj cenna. Tu patriotyzmu można wręcz dotknąć. Rozmowa poraziła mnie prostotą, powagą i wzniosłością. Siła, z jaką o ojczyźnie i wierności ideałom wypowiadał się Jan Pietrzak pognała moje myśli daleko w głąb historii mojej rodziny by już w zaciszu domowym powspominać dziadka – Piłsudczyka.

Audycje w Radio Solidarność nadawane są co czwartek o godzinie 20.00, później można odsłuchać ich na stronie tegoż radia. Z wielką radością odkrywam, że redakcja zdecydowała się nie wycinać z nagranej audycji piosenek, bez których rozmowa red. Gelberga i Jana Pietrzaka straciłaby ogromnie. Piosenki te, stanowią bowiem integralną część całej audycji, a ponadto, wprowadzają nastrój, z którego nie chce się rezygnować nawet wtedy, gdy ostatnia nuta już wybrzmi…

Zapraszam do wysłuchania przepięknej rozmowy o patriotyzmie, o wartościach, o ojczyźnie i jej przyszłości. Rozsiądźcie wygodnie w fotelach i poświęćcie niespełna 40 minut na wysłuchanie rozmowy dwóch Polaków nade wszystko ceniących Polskę i polskość.

 

Jan Pietrzak gościem Radia Solidarność. Audycję prowadzi Andrzej Gelberg

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s