Wielkie afery finansowe, sąd i KNF

Były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego i dyrektorzy Komisji zasiądą dziś na ławie oskarżonych w sprawie tzw. Afery WGI. Wczoraj natomiast, Komisja wygrała dwie sprawy z Amber Gold przed warszawskim Sądem Okręgowym.

Dziś, 21 listopada, o godz. 13:30 przed Sądem Rejonowym dla Warszawy Śródmieście, V Wydział Karny przy ul. Marszałkowskiej 82, sala 361, odbędzie się pierwsza rozprawa w sprawie oskarżonych pracowników KNF, w tym byłego przewodniczącego Komisji Stanisława Kluzy i dyrektorów Komisji w związku ze sprawą tzw. Afery WGI. Nasi reporterzy będą relacjonować przebieg procesu.

Dla przypomnienia – WGI, Warszawska Grupa Inwestycyjna zdematerializowała 320 milionów złotych pozyskanych od niemal 1,5 tysiąca klientów. Spółka prowadziła podwójną księgowość, a pieniądze – w dużej części – inwestowała ślizgając się po paragrafach. Winnych tej potężnej – porównywalnej z aferą Getin Bank (opisywanej wielokrotnie, gdzie jednym z poszkodowanych jest Jan Jączek) – dotąd nie ukarano, a prokuratura (tu też podobieństwo do afery Getin Bank) nie dopatrzyła się żadnych przestępstw w działalności Grupy.

W Radzie Nadzorczej WGI zasiadali m.in. Bohdan Wyżnikiewicz, Dariusz Rosati, Henryka Bochniarz i Witold Orłowski. Spółka – w czasie swojej „świetności” – bardzo aktywna w mediach. Główny Ekonomista WGI Richard Mbewe pojawiał się bardzo często m.in. w programach Tadeusza Mosza. Również Piotr Kuczyński – obecnie główny analityk Xelion (spółka z Grupy Pekao) i Artur Niewrzędowski (obecnie współwłaściciel grupy Talking Heads PR) występowali często w mediach pod szyldem WGI.

Amber Gold poległ przed sądem

Wczoraj, 20 listopada, Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyroki w sprawach z powództwa Amber Gold (obecnie w upadłości) przeciwko Skarbowi Państwa (sygn. I C 644/12 oraz I C 648/12).

Przedstawiciele spółki Spółka żądali przeprosin od Komisji Nadzoru Finansowego i sądowego zakazu publikacji listy ostrzeżeń publicznych zamieszczonej na stronie internetowej Komisji. Żądali także usunięcia z archiwum tej strony listy ostrzeżeń.

Na tym jednak żądania Amber Gold się nie skończyły. Przedstawiciele spółki domagali się również wpłaty przez Komisję 30 tysięcy złotych zadośćuczynienia na cel społeczny oraz zwrot kosztów postępowania.

Sąd oddalił w całości oba powództwa Amber Gold. Nie przychylił się do zarzutów kierowanych wobec KNF w związku z umieszczeniem Amber Gold na liście ostrzeżeń publicznych oraz wystosowaniem pisma do banków.

Oddalając powództwo, w ustnych motywach wyroku wskazał m.in. że KNF działała w ramach swych kompetencji ustawowych oraz w interesie społecznym. W opinii Sądu, lista ostrzeżeń publicznych prowadzona przez KNF nie była źródłem zakazu działalności dla spółki, a jej opublikowanie nie było naruszeniem dóbr osobistych Amber Gold. Pismo KNF – zdaniem Sądu – zawierało prawdę i nie wzywało banków do rozwiązywania rachunków z Amber Gold.

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Wielkie afery finansowe, sąd i KNF

  1. Pingback: Zarzuty dla BGŻ BNP Paribas za oszustwa Amber Gold | Małgorzata Pietkun

  2. Pingback: Ruszył proces i od razu bomba | Małgorzata Pietkun

  3. Pingback: Ruszył proces i od razu bomba | 3obieg.pl - Serwis informacyjny dziennikarstwa obywatelskiego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s