Na dywanik do Moskwy

 

 

Rosja nie jest zachwycona – mówiąc oględnie – skarżypytą Sikorskim. Przypomnę. W ubiegłym tygodniu Radek Sikorski poprosił szefową unijnej dyplomacji, Catherine Ashton o pomoc w odzyskaniu wraku tupolewa. Premier, komentując to wydarzenie powiedział, że sam nie wspomniał o wraku i problemach z jego odzyskaniem w rozmowie z Ashton oraz, że w tego rodzaju rozmowach „wyspecjalizował się” MSZ.

 

Mamy zatem dwa ciekawe wydarzenia. Po pierwsze, polski MSZ przypomniał sobie, że mamy jakiś wrak do odebrania (po blisko trzech latach!) i widząc spadające sondaże wpadł na pomysł, by wykorzystać wrak do zyskania sympatii społeczeństwa. Zonk! Nie wyszło. Po drugie…

 

Pilne wezwanie na Kreml

 

O nadchodzących rozmowach w Moskwie poinformował dziennikarzy rzecznik rosyjskiego MSZ, Aleksandr Łukaszewicz. Ławrow ma rozmawiać z Sikorskim o aktualnych problemach stosunków dwustronnych, zagadnieniach międzynarodowych i regionalnych.

 

Można to odczytać w ten sposób, że Polska prowadzi bardzo ścisłą i owocną współpracę z sąsiadującą z nią Rosją, stosunki pomiędzy państwami są poprawne, wręcz przyjacielskie, kwitnie wymiana gospodarcza, a rządy obu państw wypracowały obustronnie korzystną politykę energetyczną i zarabiają na sprzedaży i transferze gazu do Europy zachodniej. Ale…

 

Można też inaczej.

Ławrow porozmawia z Sikorskim o aktualnych problemach stosunków dwustronnych w mniej więcej takim stylu:

– Czy ja ci nie mówiłem co masz robić (to są aktualne problemy dwustronne)? Co ty człowieku odpier…? Co ci odbiło, żeby gadać z tą Ashton o naszych sprawach (a to zagadnienia międzynarodowe). Przecież wszystko już dawno ustaliliśmy. Chcesz, żeby ci Janukowycz znowu kurek zakręcił (i regionalne)? Weź się w garść chłopie.

 

I to jest chyba bardzo prawdopodobna wersja poniedziałkowej rozmowy obu panów zwłaszcza, że Łukaszewicz nie krył oburzenia zachowaniem Sikorskiego.

– Wychodząc naprzeciw uporczywym prośbom strony polskiej i czyniąc gest dobrej woli, przejawiliśmy gotowość, by jeszcze przed podjęciem stosownej decyzji zacząć omawianie technicznych aspektów organizacji procesu przekazywania fragmentów maszyny – powiedział Aleksandr Łukaszwicz, rzecznik rosyjskiego MSZ. Powiedział również, że latem tego roku, na terenie lotniska Smoleńsk-Siewiernyj, gdzie spoczywa wrak, odbyły się spotkania ekspertów polskich i rosyjskich.

 

Rosyjski rzecznik dodał także:

– W tej sytuacji oświadczenia niektórych polskich polityków, wzywających do utworzenia jakiejś międzynarodowej komisji do zbadania tragedii smoleńskiej lub wniesienia sprawy zwrotu szczątków pod obrady szczytu Unia Europejska-Rosji 21 grudnia w Brukseli, jak kilka dni temu zaproponował to minister spraw zagranicznych Polski, pan Sikorski, wywołują u nas skrajne zdumienie.

 

Komitet w stylu retro

 

Rozmowa o bieżących problemach stosunków dwustronnych to nie wszystko. Łukaszewicz powiedział, że Ławrow i Sikorski będą również współprzewodniczyć posiedzeniu Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej, który powstał w 2002 roku po oficjalnej wizycie prezydenta Rosji Władimira Putina w Polsce.

 

Zadaniem Komitetu jest „uzgadnianie strategicznych aspektów dwustronnej współpracy”, a w pracach uczestniczą reprezentanci różnych resortów obu państw. Omawiane są kwestie dotyczące polityki międzynarodowej, w tym problemy relacji miedzy Unią Europejską a Rosją oraz problemy współpracy pomiędzy Polską i Rosją w poszczególnych dziedzinach, np. w sferze energetyki. 

 

 

Rzecznik rosyjskiego MSZ oświadczył, że Komitet jest „pożytecznym forum”.

– Właśnie dlatego zaproponowaliśmy polskim partnerom, by w oparciu o wyniki obecnego posiedzenia przystąpić do uzgadniania wspólnego dokumentu, który określałby strategię dalszej budowy relacji między FR i Polską na średnioterminową perspektywę – oznajmił Łukaszewicz.

 

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji, PAP, Polskie Radio, NE, map

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s