Teresa Torańska nie żyje

 

Książki Teresy Torańskie wciąż są znakomitym źródłem dla historyków – twierdzi historyk profesor Andrzej Paczkowski.  

 

Profesor Paczkowski w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową mówi, że książki takie jak "Oni", "My" Teresy Torańskiej są niezwykle cenne dla historyków ponieważ są rzeczy, które się nie zachowały w dokumentach. Przede wszystkim jednak – zaznacza profesor Paczkowski – chodzi o ukazanie postaw ludzi komunistycznego aparatu, ich sposób myślenia i to właśnie można w książkach Torańskiej znaleźć.

Historyk przypomina, że Terasa Torańska w niezwykły sposób potrafiła pokierować rozmową. Ona wykazywała się pewną empatią wobec rozmówcy niezależnie kim ten rozmówca był – tłumaczy profesor. Zarazem – dodaje – stwarzała atmosferę współzrozumienia nawet z takimi osobami jak Jakub Berman czy Jerzy Urban. Dzięki temu ci ludzie się otwierali i przekazywali ciekawe informacje.

Profesor Andrzej Paczkowski podkreśla, że książki Teresy Torańskiej miały gigantyczne znaczenie dla uświadomienia nie tylko Polakom, czym był komunizm w Polsce. Jej pierwsza książka "Oni" miała bardzo duży rezonans za granicą, była wielokrotnie tłumaczona na różne języki i tym samym – podkreśla historyk – można powiedzieć, że to Torańska wprowadziła do literatury światowej temat Polski komunistycznej.

Teresa Torańska urodziła się 1 stycznia 1944 roku w Wołkowysku. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 70-tych nawiązała współpracę z wychodzącym w Warszawie tygodniku "Kultura", a później także z "Kulturą" paryską. Jej najważniejszym dziełem jest książka "Oni", zawierająca wywiady z polskimi działaczami komunistycznymi z lat 50-tych. Ostatnio Torańska współpracowała z "Newsweekiem".

Teresa Torańska otrzymała za "Onych" nagrodę polskiego Pen-Clubu. Była też odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Źródło: IAR

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s