Jak poradzi sobie Raiffeisen z ta żabą?

 

 

Już teraz pojawiają się pogłoski o zwolnieniu ok 800 pracowników połączonego banku, podwyżkach opłat dla klientów Pobanku, obniżeniu jakości obsługi dotychczasowych klientów Raiffeisena. Z doniesień medialnych dotyczących fuzji odczytać można także, że rynek oczekiwuje ogólnego bałaganu związanego chociażby z pogodzeniem klienteli Raiffeisena z klientelą Polbanku, które przecież różni przepaść pod względem poziomu zarobków, a co za tym idzie, również w oczekiwaniach wobec banku. O wysokości opłat za usługi bankowe nie wspomnę.

 

Tymczasem, cały majątek Polbank EFG w ostatnim dniu grudnia został przeniesiony na Raiffeisen Bank Polska. Nowy, połączony bank będzie działał na rynku pod marką handlową Raiffeisen Polbank, która – zdaniem bankowców – „odzwierciedla wyjątkową reputację marki Raiffeisen w skali międzynarodowej i wysoką rozpoznawalność Polbanku na rynku lokalnym”.

 

– Połączenie to stanowi solidną bazę do rozwijania zdywersyfikowanego biznesu m.in. dzięki silnej pozycji Polbanku w segmencie detalicznym oraz mocnej pozycji Raiffeisena w bankowości korporacyjnej i sektorze MSP – czytamy w oficjalnym komunikacie Raiffeisen Bank Polska.

 

Prezesem Raiffesien Polbank został Piotr Czarnecki, dotychczasowy prezes Raiffeisen Bank Polska, natomiast Kazimierz Stańczak, który do tej pory zajmował stanowisko prezesa Polbank EFG jest pierwszym wiceprezesem. Bank będzie obsługiwał ok. 900 tys. klientów przez sieć niemal 400 placówek. Wspomnieć jednak należy, że ok. 300 z nich należało do Polanku EFG. Również liczba klientów detalicznych Polbanku jest nieporównywalnie większa do liczby takich klientów obsługiwanych przez Raiffeisen Bank. Polbank obsługiwał ok 500 tys. klientów detalicznych, podczas gdy Raiffeisen ok. 100 tys. Do tego, Polbank koncentrował się na segmencie klienta masowego, Raiffeisen natomiast celował w klientów sytuowanych lepiej niż średnio, głównie tych, których firmy obsługiwał.

 

– Klienci banku powstałego w wyniku połączenia nie będą musieli zawierać nowych umów, ani ich aneksować – wyjaśnia Marcin Jedliński, recznik prasowy Raiffeisen Polbank. – W przypadku dotychczasowych klientów Raiffeisena od strony formalno-prawnej nie zachodzą żadne zmiany. Jeśli natomiast chodzi o klientów Polbank EFG, to Raiffeisen Bank Polska jest pełnym sukcesorem praw i obowiązków Polbank EFG, w tym także zawartych już umów z klientami.

 

Fuzja prawna Raiffeisen Bank Polska i Polbank EFG jest kolejnym etapem integracji obu instytucji, zapoczątkowanej w 2011 roku po decyzji austriackiego Raiffeisen Bank International o zakupie udziałów w Polbanku od ówczesnego właściciela – greckiego Eurobank Ergasias. Transakcję zakupu sfinalizowano 30 kwietnia 2012 r. W jej wyniku Raiffeisen Bank Polska stał się właścicielem 100% udziałów w Polbank EFG. 4 grudnia 2012 roku Komisja Nadzoru Finansowego wydała zgodę na fuzję obu banków. Decyzja nadzoru umożliwiła podjęcie kolejnych działań, zmierzających do pełnego zintegrowania obu instytucji. Fuzja operacyjna powinna zakończyć się w I połowie 2014 r.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s