Wybuch w Rotundzie

rotunda15 lutego 1979 roku w Warszawie doszło do tragicznej w skutkach eksplozji gazu w Rotundzie, gdzie, tak jak dziś, mieścił się oddział banku PKO BP. 

O godzinie 12.37, kiedy doszło do wybuchu, w pracy byli pracownicy z pierwszej i drugiej zmiany. Ci pierwsi mieli wkrótce kończyć pracę, ci drudzy przygotowywali się do zajęcia stanowisk. W budynku przebywało również ok 300 klientów. Być może część z nich wcale nie starała się niczego załatwić, po prostu schronili się przed mrozem, który utrzymywały się od dawna i wszystkim bardzo dawał się we znaki. To była – tak ją wówczas nazywano – zima stulecia. Śnieg zalegał na chodnikach, ulicach, wciąż padało.

Z relacji naocznego świadka wynika, że w chwili wybuchu budynek uniósł się lekko niczym bańka mydlana, nastąpił potworny huk, budynek pękł, posypały się szyby, aż cała budowla zapadł się poniżej poziomu ulicy. Wówczas na chwilę nastąpiła głucha cisza. Wkrótce jednak dało się słyszeć potworny krzyk rannych i przerażonych przechodniów. Budynek, który miał zaledwie 13 lat został kompletnie zniszczony. Kondygnacje zapadły się do podziemi gdzie znajdowało się archiwum. Pobliskie budynki również ucierpiały. Do akcji ratunkowej pospieszyło ponad 2 tysiące osób, w tym również wojsko i zwykli mieszkańcy Warszawy włączający się do pomocy spontanicznie, nie zachęcani przez nikogo.

Ówczesne media określiły tę katastrofę największą w historii powojennej Warszawy. Budynek bardzo szybko odbudowano, a bank otworzył drzwi dla klientów już w październiku 1979 roku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s