Strach, śmierć i medycyna

Świat zachwyca się śpiewającym astronautą, a zamiast wiadomości z kraju i ze świata, w polskich mediach króluje news o podwójnej mastektomii Angeliny Jolie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby cała informacja miała na celu wskazanie wielu kobietom – trudnej i nieodwracalnej, ale jednak – możliwości zminimalizowania zachorowania na raka piersi. Cała sprawa miałaby przynajmniej wartość edukacyjną. Ale nie, mówi się niemal wyłącznie o tym, że nowe sztuczne piersi Angeliny Jolie, dzięki zaawansowanej technice, będą równie piękne co poprzednie.

Pozostając w tematyce medycznej, zwróciłam również uwagę na wirusy, a dokładnie nowy koronawirus, który już zaczął szaleć (może to za mocne słowo, ale upierać się przy nim będę) i z całą pewnością będziemy o nim słyszeć coraz częściej. Kolejne doniesienia o zarażeniach nowym wirusem NCoV, podobnym do SARS pochodzą z Francji i Arabii Saudyjskiej. Wirus może wywoływać ostrą niewydolność oddechową i – pomijając już fakt rzeczywistego zagrożenia epidemią – z całą pewnością stanie się narzędziem do zastraszenia znacznej części populacji i dojną krową firm farmaceutycznych. Kwestią czasu jest pojawienie się superleku, drogiego jak nieszczęście, który wciskany będzie jako niezbędny wszystkim rządom świata.

Tymczasem dziś mija 30 rocznica śmierci Grzegorza Przemyka, który 12 maja 1983 roku został zatrzymany przez MO na Placu Zamkowym w Warszawie, przewieziony na Jezuicką i pobity. „Bij tak, żeby nie było śladów” – miał powiedzieć jeden z obecnych przy pobiciu milicjantów. A bł. ks. Jerzy Popiełuszko, podczas pogrzebu Grzegorza Przemyka na warszawskich Powązkach powiedział „Krew Abla będzie wołać o sprawiedliwość do samego Boga”. Winę za śmierć przemyka próbowano w śledztwie zrzucić na lekarzy, oskarżano sanitariuszy, ale w końcu sprawa została umorzona. Cóż, jak zawsze, komunistyczni zbrodniarze chronili się jak mogli.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s