Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary

Rekonstrukcja Rzezi Wołyńskiej w 70. rocznicę ludobójstwa Radymno, 20 lipca 2013 r.

Rekonstrukcja Rzezi Wołyńskiej w 70. rocznicę ludobójstwa
Radymno, 20 lipca 2013 r.

Wczoraj wieczorem w Radymnie (woj. podkarpackie) odbyła się rekonstrukcja Rzezi Wołyńskiej pod hasłem „Wołyń 1943. Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”. Inscenizacja odbyła się w ramach obchodów 70. rocznicy zbrodni ludobójstwa na Wołyniu dokonanego przez OUN-UPA na ludności polskiej, czeskiej, ormiańskiej, rosyjskiej, żydowskiej i ukraińskiej.

Nie obyło się bez kontrowersji. Piotr Tym, prezes Związku Ukraińców w Polsce apelował do burmistrza Radymna by odwołać inscenizację.

Ksiądz Isakowicz-Zalewski oglądał inscenizację i ocenia ją bardzo wysoko.

– To odbyło się z ogromną kulturą, z ogromnym szacunkiem dla ofiar, z prawdą historyczną i pokazano coś, czego do tej pory polscy artyści nie chcieli pokazać.

Na potrzeby inscenizacji wybudowano wieś – kilka chałup i zagrody. Widzowie mogli najpierw zobaczyć jak wyglądała codzienność wołyńska – ludzie wracający do domów z pól, biegające i bawiące się dzieci, kobiety podczas prac przydomowych… Gdy nadeszła noc i wieś zasnęła, nadeszli banderowcy i ukraińscy chłopi, rozbrzmiała pełna dramatyzmu muzyka. Widzowie usłyszeli krzyki kobiet i dzieci, strzały z broni, zobaczyli ciała pomordowanych. Banderowcy zabijali czym popadło – siekierami, kosami, sierpami, widłami. Plądrowali opustoszałe domy, aż w końcu podpalili spustoszoną wieś.

Inscenizacja odbywała się przy dźwiękach pieśni pasyjnych. Narracja pomagała widzom poznać inscenizowane fakty historyczne, okoliczności ludobójstwa na Wołyniu. Muzykę do rekonstrukcji przygotował Krzesimir Dębski.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s