Niewolnicza praca na legalu

Winą jest niedostosowane do rynku pracy prawo, ale również system edukacji, który nie spełnia oczekiwań pracodawców.

Z obserwacji firm doradczych wynika, że liczba oferowanych przez firmy bezpłatnych staży i praktyk nieustannie rośnie. W wielu przypadkach pracodawcy nie zawierają z młodymi ludźmi odpowiednich umów, a jeśli już to robią, nie oferują stażystom wynagrodzenia za pracę!

– To jest sytuacja, która nie powinna mieć miejsca, która nosi znamiona wykorzystywania ludzi na rynku pracy – mówi Bernhard Matussek, dyrektor zarządzający i konsultant firmy doradczej Kienbaum. – Ludzie, którzy są przyjmowani do pracy, powinni otrzymywać zarówno umowy, jak i uposażenie.

Tolerancja dla zachowań pracodawców jest wynikiem trudnej sytuacji na rynku pracy i dużego bezrobocia wśród młodych ludzi z wyższym wykształceniem (ok 30% osób do 25 roku życia pozostaje bez pracy). Zdaniem Matusska, absolwenci i studenci to często osoby, które nie są jeszcze gotowe do roli pracownika. To jednak nie usprawiedliwia pracodawców.

Problem bezpłatnych staży dotyczy zarówno mniejszych lokalnych firm, jak i dużych międzynarodowych korporacji. To dziwi tym bardziej, że zagranicą zjawisko to nie jest tak powszechne. Dlatego to od tych największych międzynarodowych firm, które kładą duży nacisk na etos pracy (a przynajmniej piszą  o nim na swoich stronach internetowych), powinno się wymagać zmiany nastawienia do młodych ludzi.

– To są firmy, które powinny podchodzić z innym akcentem w stosunku do tych młodych ludzi i rynku pracy, dać inny przykład, inny sygnał dla rynku. Póki jest zgoda na ten wzorzec zachowania po obydwu stronach, ta sytuacja będzie miała miejsce. To, co jest w tej chwili nie do zaakceptowania, to skala tego zjawiska – twierdzi Matussek i dodaje: – Apele na niewiele się zdają. Dlatego dobrze by było, gdyby ten temat był uregulowany prawnie.

Jednocześnie przyznaje, że winę za taki stan rzeczy ponosi w części system edukacji w kraju. Pracodawcy nie znajdują w młodych ludziach kompetencji, których oczekują. Również studenci i absolwenci szkół wyższych mają zupełnie inne niż rzeczywistość wyobrażenia na temat początku swojej kariery zawodowej i zarobków.

– To są wyobrażenia, które należałoby już na etapie rozpoczęcia studiów, na etapie edukacji zgrać ze sobą tak, żeby pracodawcy i przyszli pracownicy byli wzajemnie na siebie przygotowani – tłumaczy Bernhard Matussek.

Matussek chyba sporo przegapił, bo polskie szkoły od dawna uczą w oderwaniu od rzeczywistości, a pracodawcy od dawna „zatrudniają” na „umowę próbną” na trzy miesiące bez wynagrodzenia. I, o zgrozo, pracownicy biorą to za dobry omen. Gdzie jest Państwowa Inspekcja Pracy, zapytacie? Dlaczego nic nie robi?

PIP działa w takich wypadkach dopiero po zgłoszeniu zdarzenia przez pracownika. Ale skoro dla pracownika to normalka, że pracuje za darmo, to trudno się podziewać, że będzie się skarżył do Inspekcji.

W artykule wykorzystano materiały serwisu newseria.pl

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Niewolnicza praca na legalu

 1. Nie jest prawdą, że taki staż (nieodpłatny) jest zgodny z prawem. Pracownik, bo mówimy o umowie o pracę musi dostawać wynagrodzenie. Więcej – nie może się tego wynagrodzenia zrzec.
  Brak uregulowań prawnych w zakresie bezpłatnych stażów? – tym bardziej wydaje się taka praktyka po prostu niedozwolona. Mamy kodeks pracy i tam wyraźnie stoi, jak zatrudniać.
  Staże z urzędów pracy też są odpłatne.
  Problem powstaje dopiero po zawarciu umów „śmieciowych”, ale tutaj też kontrola PIP może powiedzieć „stop”, jeżeli praca jest wykonywana w warunkach art. 22. kp.
  Dodam jeszcze, że takie kontrole PIP są nie tylko po zgłoszeniu.
  Tylko proszę zauważyć, co takiemu nieuczciwemu pracodawcy grozi: mandat 1000-2000, a w przypadku dużych nieprawidłowości – wniosek o ukaranie do sądu.
  Niewielki przedsiębiorca się wystraszy, a wielki obśmieje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s