Jak nie prezydent to komisarz

Jeśli warszawiacy odwołają w referendum Hannę Gronkiewicz-Waltz to premier powoła ją na stanowisko komisarza zarządzającego Warszawą do czasu wyborów samorządowych, czyli na rok.

Autor grafiki: Waldemar Musik

Autor grafiki: Waldemar Musik

Zarząd krajowy Platformy zebrał się wczoraj wieczorem (28 sierpnia) i przedyskutował temat referendum ws. odwołania prezydent Warszawy. Po konstruktywnej dyskusji premier Donald Tusk, jak przystało na dobrego przywódcę, podjął jedynie słuszną decyzję. Powiedział, że jeśli prezydent Warszawy zostanie odwołana w referendum, to właśnie ją powoła na komisarza stolicy.

Mamy zatem sytuację kuriozalną. Podczas gdy w Warszawie trwa dyskusja na temat Karty Warszawiaka (która ma – w zależności od punktu siedzenia – dyskryminować przyjezdnych słoików – i turystów lub stwarzać ułatwienia zameldowanym Warszawiakom), cen biletów komunikacji miejskiej, spaprane inwestycje, wciąż rosnącą liczbę warszawskich urzędników, ale także walka o frekwencję w referendum (bo walka o samo referendum już się zakończyła zwycięstwem jego zwolenników), Warszawą de facto rządzi premier Donald Tusk, wybrany ponownie, tydzień temu, na szefa Platformy przez – UWAGA! – 16 tysięcy członków Platformy Obywatelskiej z Warszawą mających wspólnego tyle co nic. Bo iluż z nich mieszka lub choćby pomieszkuje w Warszawie? O tym kto będzie sprawował władzę w Warszawie nie decydują więc Warszawiacy w wyborach czy referendach, decyduje jeden człowiek, który mandat do rządzenia dostał od 16 tysięcy lizusów, z których tylko jakaś nieznaczna część może mieć coś wspólnego ze stolicą.

Jeśli zatem premier chciał Warszawiakom powiedzieć, żeby go w dupę (wybaczcie) pocałowali, bo władzy w Warszawie nie odda, to właśnie to zrobił. I to po raz drugi. Pierwszy raz, gdy powiedział przed kamerami, żeby nie iść na referendum. Wtórował mu wówczas prezydent Komorowski i sama zainteresowana – prezydent Hanna.

Nie ma co więc płakać nad rozlanym mlekiem. Już 13 października, czyli za 6 tygodni, dowiemy się, czy prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz została odwołana i czy w dalszym ciągu będzie straszyć na placu Bankowym. A będzie. Jeśli nie jako prezydent to jako komisarz. Jak się nie odwrócić, pośladki z tyłu.

Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy głosowali w poprzednich wyborach, czyli co najmniej 389 430 osób (a premier i prezydent Komorowski, Gronkiewicz-Waltz z resztą też) robią wszystko, by frekwencja była nikła. Te 3/5 wyborców to ok 29 proc. uprawnionych do głosowania, czyli nie tak dużo. Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie TVP wynika, że udział w referendum deklaruje 36 proc. warszawiaków. 26 proc. jest zdecydowana zagłosować, pozostali „raczej pójdą”. Jeśli te 36 proc. ruszy do urn, to wynik i tak będzie dla Hanny Gronkiewicz-Waltz guzik ważny bo nawet jeśli zostanie odwołana (a za odwołaniem chce głosować 65 proc. osób deklarujących udział w wyborach) to z ratusza jeszcze przez rok się nie wyprowadzi, dzięki koledze Tuskowi.

Przeciwnicy Hanny Gronkiewicz-Waltz zarzucają jej m.in. podwyżki cen biletów, nieprzygotowanie miasta do przejęcia gospodarki odpadami od 1 lipca, źle prowadzone inwestycje i rozrost biurokracji miejskiej. Gronkiewicz-Waltz zapowiada, że czas do referendum wykorzysta na pokazanie działań zrealizowanych przez ostatnie siedem lat, kiedy rządziła w stolicy. Będziemy zatem mieli w najbliższych tygodniach festiwal HGW. Była już siłownia w garsonce, rozdawanie kawy o 5 rano w metrze, jazda rowerem Veturilo (też w kiecce i na obcasach) czego możemy się jeszcze spodziewać? Czy prezydent Warszawy złapie łopatę i sama wykopie tunele dla drugiej nitki metra?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s