Używajmy póki czas, jutro może nie być nas…

Przedstwienie Hamleta we wsi Głucha DolnaIvo Brešan, chorwacki dramaturg, w Polsce jest mało znany. Z całego dorobku autora, na język polski przetłumaczono m.in. „Elektrownię wodną w Suchym Dole”, „Uroczystą kolację w przedsiębiorstwie pogrzebowym”, „Szatana na wydziale filozoficznym” czy moją ulubioną sztukę Brešana „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna”.

Dziś wróciłam właśnie do „Przedstawienia…” i, co nie zaskakuje, przyznaję, że sztuka jest ponadczasowa. Zawsze przecież znajdzie się jakaś Głucha Dolna, gdzie miejscowy kolektyw, Szekspira tłumaczyć i przerabiać będzie na modłę „ludową” i pod komendą lokalnego kacyka wprowadzi na scenę ze słowami „Używajmy póki czas, jutro może nie być nas…”
Czytając lub oglądając sztukę po raz pierwszy, niewiele brakuje by przy niektórych scenach ryknąć śmiechem, ale już drugie i kolejne podejścia uwalniają co raz to więcej refleksji i przemyśleń, a ochota na śmiech przemija bezpowrotnie.
Dla tych co nie mieli okazji przeczytać, niespodzianka – Teatr TV „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna” z 1985 roku, w reżyserii Olgi Lipińskiej i z doborową obsadą, m.in. Janusz Gajos, Marek Siudym, Jerzy Turek, Adam Ferency, Stanisława Celińska, Janusz Rewiński.

 http://youtu.be/2EARaJIOdjQ

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s