Nowe dolary już w obiegu

Zarząd Rezerwy Federalnej wprowadził nowy banknot 100-dolarowy. Dostawy do instytucji finansowych nowego wzoru banknotu 100 dolarowego rozpoczęły się dziś, tj.8 października. Nowa setka posiada nowe zabezpieczenia mające zapobiegać fałszowaniu. Banknot został zaprojektowany w taki sposób by nie tylko profesjonaliści, ale każdy konsument będzie mógł samodzielnie sprawdzać jego autentyczność.

 

63665-100-03-004-Flat-lg

Wejście do obiegu nowych setek nie oznacza, że już jutro będzie je można kupić lub wymienić w kantorze czy w banku. O tempie rozprzestrzeniania się nowych banknotów po świecie zdecyduje odległość, popyt i polityka poszczególnych instytucji finansowych.

– Nowy projekt banknotu wykorzystuje zabezpieczenia, które ułatwią weryfikację jego autentyczności, jednocześnie utrudniając jego powielanie – powiedział członek Zarządu Rezerwy Federalnej, Jerome H. Powell. – Gdy nowe banknoty wejdą do codziennego obiegu, przyjazne użytkownikowi zabezpieczenia pozwolą wszystkim na łatwiejsze sprawdzenie, czy są autentyczne.

W oficjalnym komunikacie przeczytać można, że Rezerwa Federalna, Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych, Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych Stanów Zjednoczonych (ang. U.S. Bureau of Engraving and Printing) oraz Tajne Służby Stanów Zjednoczonych (ang. U.S. Secret Service) zawarły partnerstwo w celu opracowania nowego wzoru banknotów Rezerwy Federalnej, aby uprzedzić działania fałszerzy.

63665-100-08-006-Flat-lgNowy banknot 100 dolarowy posiada dwa nowe zabezpieczenia: niebieską wstęgę w technologii 3D z wizerunkiem dzwonków i liczbami „100” oraz zmieniający kolory dzwonek w kałamarzu. Nowe zabezpieczenia oraz pozostałe cechy, które pozostały po poprzednim wzorze, takie jak znak wodny, dają możliwość łatwego wzrokowego sprawdzenia autentyczności nowej setki.

Bez obaw. Nie ma obowiązku wymiany starych banknotów na nowe. Według polityki rządu Stanów Zjednoczonych w tym zakresie nic się nie zmienia. USA nie wycofało zobiegu jeszcze żadnego banknotu i dlatego nadal wszystkie wzory dolarów amerykańskich pozostają w obiegu i są prawnym środkiem płatniczym, niezależnie od daty ich emisji.

63665-100-NYI-face-Web-lg

63665-100-NYI-back-Web-lg

Źródło: Board of Governors of the Federal Reserve System, PR Newswire, SIZ PAP

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s